Találtam egy túl nagy rést a prímedik prímek között, van még máshol is?
Prímek sorozata: 2, 3, 5, 7, 11, 13, 17, 19, 23,...
Prímedik prímek sorozata: 3, 5, 11, 17, 31, 41,...
Míg a mezei prímekről tudjuk, hogy egy p prím esetén a következő prím biztosan 2p előtt lesz, addig ezt a prímedik prímeknél nem mondhatjuk el, hiszen 5 és 2×5 között már nincs új prímedik prím.
A nagy kérdés, hogy előfordul-e a sorozatban még egy ekkora "rés"? Ha igen, adható-e meg más c konstans szorzó, amire igaz a fenti szabály, vagyis p és c×p között már nincs új prímedik prím?
"Ha egy végtelen sorozatban egyszer előfordult valami, akkor többször is előfordulhat."
Nem feltétlenül. Triviális példa arra amikor nem : páros prímszám a prímszámok sorozatában. Soha többé nem fog előforulni még egy páros szám közülük a 2-őn kívül.
A prímhézagok a prímek nagyságához képest egyre kisebbek lesznek, tetszőlegesen kicsik: a hányados nullához tart: lim n->∞ g(n)/p(n) = 0, ahol p(n) az n.-ik prím, g(n) pedig p(n) rákövetkező prímszám közötti prímhézag mérete.
A kérdésre nem tudom a választ.
Erre a kérdésre leginkább azt tudnám mondani, hogy 'every fool can ask a question about prime numbers that the cleverest man can't answer'
Ugye mindenki tudja, ez kitől van. Ne érts félre, nem lehülyézni akarlak, csak a prímszámelmélet tényleg annyira bonyolult dolog, hogy egy ilyen egyszerű kérdésre is elég reménytelen válaszolni.
A válasz az hogy nem, a 11/5 után nem fog többé előfordulni 2-nél nagyobb arány az egymást követő PIP-ek (prím-indexű-prímek) között.
Előzőnek abban igaza van, hogy sokszor az a helyzet, hogy hiába "tudjuk" a választ, nem tudjuk azt bizonyítani. De ezt pl. lehet!
Először figyeljük meg a tendenciát:
Azt találjuk, hogy a 30.-tól az arány már az 1.1-et sem haladja meg, kb. az 500.-tól az 1.01-et sem, kb. a 100000.-től az 1.0001-et sem ...
A Bertrand posztulátum óta vannak jobb eredmények:
Az 2. link alján Dusart eredményeit a prímhézagokról kombinálva a 3. link alján a p(n)-re adott intervallummal bizonyítható.
De ehhez matematikus kell, és a megértéséhez is.
Plusz: a 2. link eleje. A prímekhez hasonlóan a PIPekre is igaz, hogy minden ε>0 -hoz van olyan n0 határszám, mely felett minden n-re igaz lesz, hogy
PIP[n+1]/PIP[n] < 1+ε
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!