Mik a szerves nitrátoknak (RONO2) a határszerkezetei / rezonanciahibridjei?
Figyelt kérdés
Próbáltam keresgélni, de nem nagyon találtam ilyenből anyagokat, szövegeket, képeket. Pedig ha a nitrogénatomhoz három oxigénatom kapcsolódik, akkor elvileg hasonló határszerkezeteknek kéne kialakulnia, mint a nitrátionban, nemde?2023. jún. 10. 20:48
1/6 anonim válasza:
A híd oxigénatom egyszeres kötéssel kapcsolódik a nitrogénhez, a másik kettő rezonancia szerkezetben van ahol az egyik kettős kötéssel kötődik a nitrogénhez, a másik pedig negatív töltésű és egyszeresen köt, maga a nitrogén pedig pozitív töltésű.
2/6 A kérdező kommentje:
Tehát akkor jól értem, hogy összességében delokalizált elektronrendszer a nitrogénatomon és a két hozzá kapcsolódó nemhíd oxigénatomon oszlik el?
2023. jún. 11. 10:58
3/6 anonim válasza:
Persze. A sima nitrát ion is alapból ilyen. 1/3-1/3-1/3 részeleges negatív töltés eloszolva az oxigéneken.
4/6 A kérdező kommentje:
Én azt hittem a nitrátion különböző, hiszen ott 4 atomon oszlik el a delokalizált elektronrendszer, míg a szerves vegyületekhez kapcsolódó nitrátcsoport (RONO2) esetében csak 3 atomon.
2023. jún. 11. 13:12
5/6 anonim válasza:
Töltés/elektroneloszlás szepontjából ilyen, delokalizált szerű, nem azt írtam, hogy szerves nitrátoknál is három oxigénen van 1/3 töltés!
6/6 A kérdező kommentje:
Rendben akkor, köszönöm.
2023. jún. 11. 15:14
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!