Ha kicserélnénk Finnország és a Kongói Demokratikus Köztársaság teljes lakosságát, mennyi idő (hány generáció) kellene ahhoz, hogy a bőr pigmentáltsága az új élőhelynek megfelelő legyen a populáció túlnyomó részében?
A populációt tekintsük ideálisnak (el és bevándorlás minimális) és az egyedszám legyen 5 millió.
Mivel a bőrszín egy mennyiségi tulajdonság, így mindkét populációnak azt az árnyalatot kell elérnie, amely az eredeti lakosság átlaga volt.
A folyamat sebessége mindkét helyen egyforma lesz?
A bőrszín változása mellett megfigyelhetünk majd egyéb fenotipikus változásokat? (testmagasság, arcszerkezet, állóképesség)
Változhatna a bőrszín, persze függ azért a körülményektől is. Kb. 26-19 ezer éve érkeztek először emberek (a későbbi őslakosok) Amerikába Északkelet-Ázsiából, valószínűleg viszonylag világos bőrszínnel. Az Egyenlítő környékén mára elég sötét bőrszín alakult ott is ki (igaz, nem olyan sötét, mint például Afrikában).
Az Egyenlítő környékén nyilván előnyt jelent a sötétebb bőr az UV elleni védekezés miatt, míg a sarkvidékeken a sötét bőr pont hátrányos lehet, hiszen a D-vitamin hiány kockázatát növeli.
Ugyanakkor (ahogy a 2. válaszoló is utalt rá) a mai civilizált virágban ezek a hatások már nem biztos, hogy olyan erősen érvényesülnek. A D-vitamint tudjuk mesterségesen pótolni, és az UV ellen is tudunk védekezni, illetve a bőrrák szűrése, kezelése is fejlődik. Szóval nem biztos, hogy a mai civilizált világban ezek már olyan jelentős változásokat okoznának.
Azt, hogy pontosan hány generáció kéne, ennyi adat alapján nem lehet megmondani. Minimum ismerni kéne a pontos körülményeket, de még úgy is inkább csak becslés volna tehető.
"A populációt tekintsük ideálisnak"
Inkább ne, mert ideális populációban nincs evolúció, szóval úgy nem sok értelme volna a kérdésnek.
"A folyamat sebessége mindkét helyen egyforma lesz?"
Valószínűleg nem. Mondjuk konkrétumot itt is nehéz mondani. Én arra tippelnék, hogy a bőr világosodása lassabb (hiszen D-vitamint más forrásból is lehet nyerni), de ez inkább csak tipp.
#2
"A hidegebb éghajlaton a sötét bőrszín (szerintem) nem jelent hátrányt"
Tudtommal a D-vitamin hiány miatt jelent. (De még ha nem is jelent, akkor is van rá esély, hogy kivilágosodik a mutációk és a sodródás miatt.)
Abban igazad van, hogy az evolúció véletlenszerű mutáción alapul, és így más adaptáció is kialakulhat a sötét bőr helyett. De azért valószínűleg a bőr besötétedne (ha a civilizáció hatásai nem kompenzálják az erős UV-t), hiszen erre láttunk már példát (az amerikai őslakosoknál, amiről írtam a válaszom elején).
3-as és 4-es nagyon köszönöm ezeket az informatív válaszokat!
Ha a sötét bőrszín miatt kevesebb az aktív D-vitamin, akkor ezt hogyan oldja meg a sötétbőrűek szervezete? (Pl. Afrika őslakosai).
afrikai mértékű napsugárzás mellett elegendő D-vitamint termelnek sötét bőrszín esetén is
európai körülmények közt meg elvileg szedniük kell a D-vitamint kábé télen-nyáron.
Azt hozzá kéne tenni a feltevéshez, hogy agyilag mindenki visszaesett az őskőkor elmeszintjére. Ugyanis a mai, megokosodott, fedél alatt élő, textilben mászkáló ember már ezer módon kivédi a természet szeszélyeit, és nem hagyja, hogy az éghajlat szelektálja, mint tavaly a nyírfákat... Spontán mutációk és szelekciók (értsd: tizenhatot szül, kettő éri meg a felnőtt kort) nélkül nincs változás.
Egyébként szerintem nagyságrendileg tízezer évben mérhető a válasz. Annyi idő alatt biztos megvan. Miért? Mert ezt az elméleti kérdést már lejátszotta a valóság. Tízezer éve Eurázsia javát még jég lepte, utána lepte el a területet az a népesség dél felől, amit ma ismersz. Előtte a klasszikus nordikus, balti kinézet egész egyszerűen még nem létezett, az örökké felhős klímán szelektálódott. Pl. a világos szem is vissza van vezetve egyetlen valakiben történő mutációra. Mit tudom én hány ezer éve volt, tessék utánaolvasni, és akkor kiderül az efféle dolgok elterjedéséhez mennyi idő kell.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!