Mi a különbség a változó és a paraméter között?
Egy folyamat eredménye bizonyos tulajdonságok változásával módosul. E tulajdonságokat, amelyek közvetlenül befolyásolják az eredményt, változóknak nevezzük.
Azonban vannak olyan bonyolult folyamatok, amelyek lényegében hasonló szabályok mentén zajlanak, de bizonyos feltételek esetén drasztikusan más eredményt adnak mégis. Ezeket, a folyamat szabályait nem direkte vezérlő tulajdonsági adatokat nevezzük paramétereknek.
Minthogy a természet rendkívül összetett, olyan is előfordul, hogy egyes tulajdonságok "ha akarom" változók, ha akarom paraméterek. Ez úgy dől el, hogy egy nagyon összetett folyamat vizsgálatánál sokféle célt jelölhetünk ki (hogy melyik részletet szeretnénk pontosabban megismerni). Ekkor az adott szempont szerint zajló dolgokat egyes tulajdonságok közvetlenül befolyásolják, ezek lesznek a változók, míg a többi eltérő eseteket jelöl mint parméter. Ám ha megváltoztatjuk a vizsgálatunk szempontját, akkor egyes addigi változókból paraméter lesz, míg egyes paraméterekből változó.
Vegyünk egy konkrét példát;
Az x^2+2x-3=0 egyenletnél az a kérdés, hogy x változó helyére milyen számot írjunk, hogy igazságot kapjunk.
A px^2+2x-3=0 esetén a p paramétert különböző módokon megválasztva az úgy kapott egyenletnek változik a megoldásszáma (vagyis hogy az x változó helyére hány szám írható).
Tehát egy egyenletben a változót úgy kell megválasztanunk, hogy igazságot kapjunk, míg a paramétert úgy, hogy a KAPOTT EGYENLET rendelkezzen valamilyen tulajdonsággal.
Magyarán a paraméter pont úgy működik a számolás során, mint a változó, csak más céllal van jelen.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!