A csírázó mag honnan tudja merre van a felfele?
A gyökér a gravitációt és a vizet érzékeli, a hajtás a fényt is.
A gravitációt igen egyszerű érzékelni: kell valami, ami nehezebb vagy könnyebb nálad, és az a megfelelő irányba fog mozdulni. Ez lehet akár egy hormon is, és akkor mindjárt a vezérlés is meg van oldva.
Nagyon jó kérdés!
Valóban, ahogy írták, a gravitációt érzékelik. Méghozzá ahogy az 5. válaszoló is írta, sűrűségkülönbség segítségével. (Egyébként a belső fülünk is ugyanezen az elven tudja érzékelni a gravitáció irányát.) Most a kifejlett növény gyökerének gravitáció érzékelését fogom leírni. Nem tudom, hogy a csírázó mag is így érzékeli-e, de feltételezem, hasonlóan.
A gyökérben a gravitációt a végén található gyökérsüveg sejtjei érzékelik. Ezek rendelkeznek speciális, keményítőt tartalmazó színtestekkel (sztatolitokkal). Ezeknek lényegesen nagyobb a sűrűségük a víznél, így mindig a sejt gravitáció felőli oldalára süllyednek. Így nyomást fejtenek ki a megfelelő oldalon az endoplazmatikus retikulumra, amiből ennek hatására kalciumionok szabadulnak fel, ezek szolgálnak jelként a sejt működésének megváltozásárhoz.
A második kép forrása:
Ennek hatására alakul ki a gyökér pozitív gravitropizmusa. Ez utóbbi azt jelenti, hogy a gyökér a gravitáció irányában, növekedik. Ebben az auxin nevű növekedési hormonnak is fontos szerepe van. Ez főként a hajtáscsúcsban termelődik, és onnan szállítódik a gyökércsúcs felé a szár és gyökér középső részén (központi henger). A gyökércsúcsban viszont megfordul az áramlás iránya, és a gyökér külső részén (cortex) a hajtáscsúcs felé kezd áramlani.
Ha a gyökér függőlegesen áll, akkor a gyökérsüveg sejtjei oldalra minden irányban egyforma továbbítanak. Azonban ha a gravitáció iránya merőleges a gyökér hossztengelyére, akkor a gyökérsüveg sejtjei (a második rendszerben leírt érzékelő rendszer alapján) a gravitáció iránya felé eső oldalra több auxint fognak szállítani, mint a másik irányba. Emiatt a gyökér gravitáció felőli oldalán nagyobb lesz az auxin koncentráció, mint az ellentétes oldalon.
(Az IAA az auxin az utolsó képen.)
Az auxin azonban ekkora koncentrációban már gátolja a növekedést (legalábbis a gyökérben). Így a gravitáció felőli oldal lassabban fog növekedni, mint az ellentétes oldal, így a gyökér a gravitáció irányába hajlik.
Mint írtam, nem vagyok benne biztos, hogy a csíranövényben is pont így zajlik a folyamat, de valószínűnek tartom, hogy hasonlóan.
#5
Elvileg lehetne, de a hormonok vízben oldva szoktak lenni az élőlényekben. Márpedig oldatokból nem ülepedik ki gravitáció hatására az oldott anyag. (Maximum ultracentrifugával lehet még a fehérjéket is kiülepíteni.) Szóval nem hiszem, hogy volna ilyen. Az auxin sem a sűrűsége miatt áramlik a gravitáció felöli oldalra, hanem a sejtek aktív transzporttal szállítják.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!