Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A biológia mit gondol ma...

A biológia mit gondol ma Kropotkin megközelítéséről?

Figyelt kérdés
Valami olyasmit írt le, hogy Darwin túlságosan kapitalista szemüvegen keresztül nézte az állatvilágot, és a versengés mellett bezzeg sokkal több, és fontosabb az együttműködés is különféle fajok között. Foglalkoznak ezzel a biológusok? Igazolták, cáfolták, árnyalták? Köszönet.

#túlélés #együttműködés #anarchia #ideológia #Kropotkin #kapitalizmuskritika
2023. márc. 29. 13:59
 1/7 anonim ***** válasza:
100%
Persze hogy van együttműködés, ezt hívják szimbiózisnak. De itt is ugyanaz igaz, mint a versengesnel, hogy ha sikeres vagy benne tuleled ha nem akkor nem.
2023. márc. 29. 14:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
A szimbiózisról én is tanultam általános és középiskolában. Ennyi lenne csak Kropotkin állítása is?
2023. márc. 29. 14:46
 3/7 anonim ***** válasza:
67%
Illetve annyit tesz még hozzá, hogy minden állat és növény szükségletei szerint részesül a közösből. Putyin tudósai ezt mára meghaladták, mert fontosnak tartják a régi élőhelyek visszaszerzését és a birkatürelműek megkopasztását is.
2023. márc. 29. 15:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
100%

Pjotr Kropotkin herceg anarchista forradalmár volt, leghíresebb és ma is olvasott műve Egy orosz forradalmár emlékiratai. (Egy forradalmár feljegyzései - címmel 1966-ban nálunk kiadva)

Hamar cári börtönben találja magát, majd emigrál és különféle figyelemfelkeltő anarchista írást publikál. A felfogása lényege az, hogy minden államhatalom elnyomószerv, ezért el kell őket vetni és a közösség közös tulajdonában lévő termelőeszközök együttes használatában látja a boldogulást.

A forradalom kitörésekor hazatér, de csalódik a bolsevikokban, visszavonul a politikától.

A kölcsönös segítség mint természettörvény című munkáját 1924-ben írja, de lényegében még ez is egyfajta politikai kritika, mert nem csak a kapitalista, hanem a bolsevik nézeteket is szőr mentén cáfolni igyekszik, bár ekkor még kiadják művét, mert több benne a kapitalizmus bírálata és ekkor még a szocializmus sem jár teljesen a későbbi már kitaposott sztálini ösvényeken, de később már sutba vágják, senki sem idéz belőle, sem nyugaton, sem keleten.

Egyértelműen a darwini evolúció bírálata nála csak ürügy politikai szándékai kifejtésére, így azt nem is fejti ki nagy szélességben, csupán nehány vetületben próbál kritikusan szót emelni, így nem is igazi ellenfele a Darwin által kidolgozott elméletnek.

2023. márc. 29. 16:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
76%
Általában elmondható a diktatúrák tudósairól, hogy fő feladatuk a diktatúra létezésének alátámasztása.
2023. márc. 29. 16:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:
Köszi, négyes, ilyesmit gyanítottam én is: "a darwini evolúció bírálata nála csak ürügy politikai szándékai kifejtésére"
2023. márc. 29. 16:46
 7/7 sadam87 ***** válasza:
100%

Nem ismerem az illető pontos munkásságát, de az alapján, amit az angol wikipedia írt, a könyvében elsősorban nem a darwini evolúcióelmélet ellen foglal állást, hanem a szociáldarwinizmus ellen. Egyébként amiről ír, az nem a szimbiózis (hiszen az különböző fajok egyedei között alakul ki), hanem inkább az altruizmus, az önzetlen viselkedés.

Egyébként Darwin sem vetette el az együttműködést az evolúcióban, például a rokonszelekció jelentőségét is felismerte tudtommal. Itt azt írják, hogy elég előremutató gondolatai voltak a témában (sajnos a teljes cikket nem tudom megnézni).

[link]

Egyébként az alapján, amit olvasok jelenleg egyáltalán nem tartják rossznak az evolúcióbiológusok (vagy legalábbis egy részük biztos).

[link]

Persze biztosan voltak hibák az elképzeléseiben (mint mondom, sajnos nem nagyon ismerem őket), de akkoriban nagyon sokan értelmezték félre (másképp) Darwin evolúció elméletét. Igazából csak a 20. század közepetáján, a modern szintézis idején (amikor sikerült a mendeli genetikával összhangba hozni a darwini evolúcióelméletet) tisztázódott le sokaknak, mit is jelent a darwini evolúció.

Ezután kezdtek olyan modellek is megjelenni, amik az önzetlen viselkedés evolúcióját magyarázni tudták (pl. rokonszelekciós modellek és reciprok altruizmuson alapuló modellek). Például itt találhatsz egy játékot arról, hogy hogyan alakulhat ki az evolúció során a bizalom (és így az önzetlen viselkedés). (A reciprok altruizmussal magyarázza, az ismételt fogolydilemmán alapul a magyarázó modell.)

[link]

2023. márc. 29. 18:05
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!