A fekete lyukak által felfalt anyag hozzáadódik a lyuk tömegéhez, vagy nem tudjuk hová lesz?
Az egyszerű válasz: igen, hozzáadódik. Hogy mi lesz a sorsa, arról csak hipotézisek vannak, hiszen - definíciószerűen - semmilyen információ nem szivárog ki az eseményhorizonton túlról. De ha beledobsz egy kiló krumplit, akkor az a krumpli nem köszöni meg, de a fekete lyuk tömege egy kg-al több lesz.
A bonyolultabb válasz (vagy inkább nem is válasz, hanem kérdés) az információs paradoxon. A kvantumfizika egyik alaptétele, hogy kvantuminformáció nem semmisülhet meg. A fekete lyukak viszont (Hawking elmélete alapján) párolognak. Felfoghatatlanul lassan, de a messzi messzi távoli jövőben minden feketelyuk elpárolog (ha igaz az elmélet).
Viszont a fekete lyukakból kiszivárgó Hawking-sugárzás teljesen random: nem "fejthető vissza" belőle, hogy milyen beeső cucc generálta. Vagyis úgy tűnik, a beeső anyag még információs szinten is idővel megsemmisül, ez azonban sérti a jelenleg ismert fizikai törvényeket.
Szóval: tudja fene.
4: Azért mert az oriási gravitáció ugy összepréseli az anyagot, hogy az atomok, és részecskéi megsemmisülnek, szétesenek, összeolvadnak. Az a minimum hogy kvark szintig szétesik az atom. De kb bármi lehet, és akkor még nem vettük figyelembe az idő és a tér megváltozását.
A neutroncsillagot, azért nevezik neutroncsillagnak, mert az ottani gravitáció neutronná préseli az atomok elektronjait protonjait, és néhány elszort atom kivételével, az egész neutronokból áll. Pedig egy neutroncsillag gravitációja töredéke egy feketelyukénak.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!