Csapadékos tél volt, miért van megint aszály fél Magyarországon?
Ráadásul hideg is van, nehezebben szárad a talaj. Győr mellett is mutatja, holott a házam mögött belvíz van még mindig, sétálni sem lehet arra.
Az, hogy a hátsó udvarban mi a helyzet, nem mérvadó. Ezek a térképek nagyobb térségeket vesznek számításba. Fekvéstől, kitettségtől, lefolyástól függően kis területen is nagy különbségek tudnak lenni a talajnedvességet illetően, az átlag számít.
Ott az a kis kérdőjel az "aszály információ" felirattal egy sorban
Különböző mélységű talajnedvesség és az adott növényi kultúra aktuális gyökérmélysége alapján számolják. A mélyebb rétegekben bőségesen van víz, mivel a december-január nagyon csapadékos volt. Ugyanakkor februárban nem sok csapadék esett, egyúttal főleg a második felében meglehetősen enyhe idő volt sok napsütéssel és száraz levegővel. Így egyrészt gyors ütemben csökkent a belvíz, másrészt a belvíz által nem érintett területeken pedig egyre szárazabbá vált a legfelső talajréteg, ami már nem feltétlen előnyös olyan növényeknek, amiknek még nem nyúlik mélyre a gyökérzetük. Így az ország egy részén (inkább csak negyedén, mint felén) az őszi vetésű növények szempontjából enyhe aszályt jelöltek. Semmi extra, ilyesmi évente többször is összejön.
#1
"A nagyon enyhe idő mellett sok csapadék hullott az évszakban. Az országos átlagos csapadék a normál másfélszerese volt, amivel a kilencedik legcsapadékosabb tél lett a XX. század kezdete óta."
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!