Mik ezekre a levegővel kapcsolatos dolgokra a magyarázatok?
Földrajz érettségire készülök és ezt nem igazán értem.
1. Felfelé haladva ugye a troposzférában csökken a hőmérséklet. A hidegebb levegőnek nagyobb a sűrűsége, mint a melegnek. Akkor miért csökken felfelé haladva a levegő sűrűsége?
2. Ugyanez a légnyomással, vagy az csak azért csökken, mert csökken a felettünk lévő légréteg vastagsága? (hidegebb levegőnek nagyobb a légnyomása ugye)
3. Tudom, hogy jön létre egy ciklon, meg egy anticiklon, de ezek hogyan szűnnek meg?
4. Jól tudom, hogy a meleg levegő gyorsabb, mint a hideg levegő, de a hidegfront gyorsabban halad, mint a melegfront? nem ugyanaz a front sebessége, mint a légtömeg sebessége? ezt nagyon nem értem, az is lehet én tudom rosszul.
5. a felhő ugye vízcseppekből és jégkristályokból áll, miért nem hullanak ki belőle egyből?
6. A köd akkor jön létre, ha a felszínen történik a kicsapódás? Vagy akkor csak a talajmenti csapadékok jönnek létre és a köd valahogy máshogy?
7. Az okklúziós (záródott) front hogy szűnik meg? meg amugy általánosságban is, hogy szűnnek meg a frontok?
A levegő sűrűsége nem csak a hőmérséklettől, hanem a nyomástól is függ.
A nyomást a Föld gravitációs mezeje hozza létre - mivel az atmoszférát nem fedi a bibliai "égboltozat" - tehát a légréteg vastagságával meredeken csökkenni kezd a nyomás is.
és a csapadék tud csak úgy esni a semmiből, vagy először alkotnak egy felhő szerű dolgot?
vagy amint a levegő eléri a harmatpontot, a telítettségen felüli páramennyiség kicsapódik és hullik le egyből?
amúgy a kondenzációs magok felületén indul meg a kicsapódás, és ezért is marad fent kezdetben a vízcsepp és a jégkristály a levegőben lebegve, nem?
Végíg kicsapódást mondotok, pedíg a helyes megnevezés a lecsapódás. Ennek a halmazállapot változásnak a neve a lecsapódás.
Kicsapódásnak nevezzük pl. amikor sav hatására a fehérjék szekrkezete megváltozik, és a halmaz szolból gélszerűvé változok.
kondenzációt asszem kicsapódásnak és lecsapódásnak is lehet mondani
egyébként jégkristály akkor csapódhat ki a levegőből, ha a harmatpont fagyáspont alatt van, vagy bármikor csak mire leér elolvad?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!