Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Honnan tudom, hol találom? Kémia?

Honnan tudom, hol találom? Kémia?

Figyelt kérdés

Pl a H és az O is kétatomos molekula, de ezt honnan tudom? Esetleg a periódusos rendszerben hol találom?


Illetve egy ilyen O+H -es feladatnál pl a H2+O2=H2O -ből az O 2 atomját miért nem írjuk ki?

Ebben az esetben hogy lehet rendezni az egyenletet?



2023. jan. 29. 21:43
 1/5 A kérdező kommentje:

NH4+ -ban a H-nek miért/mitől lett 4?

H3O+ H-nek 3 és az O-nek miért nincs?

2023. jan. 29. 21:47
 2/5 anonim ***** válasza:
88%

Órán biztosan elmondták, de a kémiakönyvedben is ott a megoldás, miszerint a nemesgázszerkezet elérésére "törekednek" az atomok.

A H egy további elektron megszerzésével a He ra hasonló elektronszerkezetet kap. Az oxigénnek 2 kell a neonra hasonló szerkezethez.

2023. jan. 29. 22:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
94%

Alapvető dolgokat nem tudsz, azért nem érted.


Először is, ahogy #1 írja, minden atom a nemesgázszerkezet elérésre törekszik, ami azt jelenti, hogy zárt elektronszerkezetet akar, ezt többféle módon tudják elérni (ionos kötés, kovalens kötés, fémes kötés). Alapvetően (ha nem indokolja semmilyen körülmény) a nemesgázok kivételével minden gázra kétatomosként tekintünk, aztán ha van olyan körülmény, ami ezt megváltoztatja, akkor azzal is kell számolni; például O2 helyett létezik O3 is, ez az ózon.


"a H2+O2=H2O -ből az O 2 atomját miért nem írjuk ki?"


Azért nem, mert az egyenlet helyesen: 2H2+O2=2H2O, vagyis 2 darab H2 és 1 darab O2 összerakásából lesz 2 darab H2O.


"NH4+ -ban a H-nek miért/mitől lett 4?"


Ez már egy kicsit nehezebb témakör az alapokhoz képest, ez a sav-bázis (vagy redoxi) reakció. A lényeg, hogy itt nem az elektronok, hanem a hidrogénprotonok vándorolnak. Az NH3 + H2O esetén az NH3 elvesz egy hidrogénprotont a H2O-tól, emiatt protontöbblete lesz, ezért elektronegativitás szempontjából ő pozitív lesz, emiatt van ott a +, a H2O-ból pedig OH- lesz, mivel ha elveszíti egy protonját, akkor az elektronok 1-gyel többen lesznek, emiatt lesz egyszeresen negatív töltésű ion belőle.


Ugyanez a helyzet az oxónium esetén is; a H2O valahonnan kap egy hidrogénprotont, úgy lesz belőle H3O+, például: HCl + H2O = H3O+ + Cl-. Hogy mi alapján vándorolnak a hidrogénprotonok, azt én sem tudom egész pontosan.

2023. jan. 29. 22:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
59%

"Pl a H és az O is kétatomos molekula, de ezt honnan tudom?"

Ez egyszerű: mert (a nemesgázokat kivéve) a periódusos rendszerben található összes gáz kétatomos molekulát alkot. Hidrogén, fluor, oxigén, nitrogén, klór.

2023. jan. 30. 02:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
59%

Azért nézzük meg jobban azt a periódusos rendszert!

A hidrogén egyetlen protonból és elektronból áll. Az oxigén 8 protont és 8 elektront tartalmaz, amelyből 2 szabad (nem telített elektronhéj), tehát az oxigénhez két hidrogénatom tud kötődni.


Kérdező! a periódusos rendszer úgy többmillió helyen van az interneten, közöttük olyanok, ahol kérdéseidre mind pontosválasz van, továbbá kiváló jelmagyarázatokkal is ellátottak. Viszont minimális ismeret kétségtelen kell a megértéshez. Az ismeret véletlenül se azonos a magolás útján bekövetkező memorizálással. Arra a papagáj képes, de a megértés nem erőssége.

2023. jan. 30. 09:38
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!