Vajon az orángután, csimpánz tudatában lehet annak hogy az ember egyfajta távoli rokona?
Igen.
Vannak olyan csimpánzok, akik rendszeresen végeznek ásatásokat és tisztában vannak a törzsfejlődés egyes állomásaival. De az orángutánok ezeket kiröhögik és úgy adják tovább, mintha a csimpánzok a páviánok leszármazottai lennének.
#1 jót nevettem, köszönöm, jól esett! :)
Természetesen nincsenek tudatában. Ilyen jellegű, és összetett gondolkodásra csak az ember képes. Valami olyasmit olvastam egyszer, hogy pl emberek által felnevelt majmok mutattak olyan jeleket, hogy embernek hiszik magukat. De ez a kutyákra, macskákra is elmondható. De ez csak egyfajta alkalmazkodás a gazdához és a helyzethez. Vagy a gazda utánzása. Nem úgy kell elképzelni, hogy " A gazdám egy okos ember, én meg csak egy buta majom vagyok, ejj de kár!"
Egyébként az a helyzet, hogy a csoportban élő állatok hajlamosak az együttműködésre. És ezek sokszor rokonai egymásnak, mert amikor megjelent és tovább erősödött az együttműködést szabályozó gén, akkor az könnyebben megmaradt, ha az állatok szűkebb körben szaporodtak.
Például a méhek és a hangyák nagyon szoros rokonok, félúton az egypetéjű és kétpetéjű ikrek között. Az oroszlánoknál a hímek és a nőstények külün-külön egymás testvérei. De pl. a nagy pingvinkolóniák nem rokonokból állnak, mégis összebújnak a hidegben. (És belökdösik egymást a tengerbe, ha azt kell tesztelni, hogy van-e orszlánfóka a közelben.)
Ezért a csoportnál élő állatokban kifejlődött egy olyan ösztön, hogy akik sokáig a közelükben van, azt a csordához tartozónak, "rokonnak" tekintik. De ehhez kell egy bizonyos alaktani hasonlóság. Pl. a füvet soha nem tekintik rokonnak.
Amikor egy kutató csatlakozik egy majom csoporthoz, akkor ez az alaktani hasonlóság adott. És lassú, szívós munkával megtéveszti a csoportot, hogy tagnak tekintsék. A majmok azért fogadják be az embert, mert nagyjából hasonlít rájuk és elég inteligens ahhoz, hogy becsapja őket. Nem a törzsfejlődésbeli közös ősi ág miatt.
>>veszélyes "rokonnak" nevezni, mert sokan szó szerint értik. Semmi ilyesmiről nincs szó<<
Pedig a legtöbb esetben erről van szó. Nem az emberek és majmok közötti távoli közös ősről, hanem az együttműködő csoportokon belüli valódi rokonságról. Megfigyelhető, hogy főleg azok a csoportok erősen együttműködőek, amikben a tagok szoros rokonságban vannak. Pl. azokban a példákban, amiket a 4-esben írtam. Illetve vannak olyan csoportok, ahol az biztosítja a szoros rokonságot, hogy csak egy vezér hím vagy nőstény szaporodik. Pl. a földikutyáknál.
"az evolúció során a fejlettebb élőlények megtanulták"
Nem tanulták meg. Ezek a szokások genetikailag öröklődnek még a legfejlettebb főemlősöknél is. (A modern ember kivétel.)
A fejlődésünket a gének (és nem az egyének) túlélése vezérli. Ezért azok a gének, amik azt sugallják, hogy kelj a más génállományúak védelmére vagy hozz áldozatokat értük, kihalnak. Míg azok, amik az átfedő génállományúakkal való együttműködést elősegítik, jobban megmaradnak.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!