Az ISS lakói ún' időutazók? Többször látnak napfelkeltét, mint mi a Földön, úgy olvastam, De , hogy lát ő Napfelkeltét odafent?
Más nekik, mert nem a légkör aljáról szemlélik, de így is pazar látvány lehet.
Ugye a napfelkeltét (vagy épp a -nyugtát) NEM az idő határozza meg, hanem a pozíció. Azért látjuk, mert ahol vagyunk hely, onnan nézve a Föld pont "elforog a nap elől", és onnantól kezdve takarásban lesz a nap.
Persze az idő múlásával ez a zóna folyamatosan változik.
Azért fontos különbséget tenni, mert így belátható, hogy ha elég gyorsan változtatsz pozíciót, akkor egy rakás napfelkeltét / napnyugtát láthatsz a megszokott 24 óra alatt - attól függően, milyen irányba mozogsz.
Tehát az ISS lakói nem időutazók, hanem csak utazók. Nem lesz ő sok-sok nappal öregebb, csak azért, mert sok napnyugtát lát.
Illetve ha nagyon szőrszálhasogatók akarunk lenni, akkor máshogy telik náluk az idő (lásd: relativitás-elmélet és idődiletáció), de ez elhanyagolhatóan minimális. Scott Kelly asztronauta 520 napot élt fent az ISS-en. Van egy ikertestvére, aki 6 perccel volt idősebb Scottnál. Az ISS-en eltöltött 520 nap miatt a testvér most már 6 perccel és 5 milliszekuncummal idősebb. Szóval ja. Ezen a szinten ez nem egy lényeges hatás.
Igen, a pozíció nagyon is számít.
Te is láthatsz egy nap alatt két napkeltét, vagy lementét:
Egy tóparton fekve végígnézheted a naplementét, majd rögtön azután, hogy eltűnik a napkorong a látóhatáron, hirtelen felállsz, és mégegyszer látod eltűnni a napkorongot.
Magas épületeknél jelentős ez a hatás, pl. Egy Burjs kalifa kaliberű épületen a különböző szintek más időben látják a napkeltét/lementét, így a mohamedán imádságok ideje és a munkaszünetek máshogy jönnek ki a szintek között.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!