Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Az Orion Wikipédia oldalának...

Az Orion Wikipédia oldalának végén van egy mozgó kép, amin mutatja a csillagok vándorlását évszázadok/ezredek alatt. Mitől mozognak? Miért csak néhány mozog, és mitől függ a sebességük?

Figyelt kérdés
[link]

2022. okt. 15. 23:13
 1/6 A nagy Levin ***** válasza:
100%
A világegyetemben minden égitest folyamatosan mozgásban van. A Orion összes csillaga- akár csak az összes többi csillagképé- csak látszólag, a Földről nézve alkot egy egységet, valójában különböző távolságra vannak, tehát látszólag különböző sebességgel mozognak.
2022. okt. 16. 00:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
100%

Minden égitest mozog, a Nap, a Föld, és az Orion csillagai is. A Földről figyelve ez az apró, látszólagos mozgását jelenti a csillagoknak az égen. Ennek a sebessége távolságfüggő, tehát azok a csillagok amik közel vannak gyorsan, amik pedig távolabb vannak lassabban mozognak a mi szemszögünkből az égen.


Ennek az oka szimpla geometria. Vegyünk két képzeletbeli csillagot a égen. Ezeknél a számításoknál 3 pontot veszünk fel, a saját helyzetünk az egyik, illetve a csillag első, majd második helyzete az égbolton a másik kettő. Tételezzük fel, hogy a két csillag ugyanannyit mozog km-ben számítva a világűrben, de az egyik csillag kétszer akkora távolságra van tőlünk. Számítások nélkül is beláthatjuk, hogy azonos mértékű mozgás mellett a nagyobb távolság kisebb szöget eredményez a mi szemszögünkből, tehát kisebb lesz a távolság az égbolton.

2022. okt. 16. 00:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
100%

Fentebb leírták a parallaxis jelenségét, valóban ez a fő oka, hogy a csillagok többségét egymáshoz képest mozogni látjuk. Ezen kívül a csillagoknak van saját mozgása, nem mind csak a galaxis középpontja körül kering, hanem különféle irányokba mozoghatnak különféle sebességgel. A galaxis egy dinamikus rendszer, a csillagok, ködök és egyéb objektumok hatnak egymásra.


[link]

[link]

2022. okt. 16. 06:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 sadam87 ***** válasza:
100%

#3

A csillagok parallaxisa szabad szemmel nem érzékelhető, de még távcsővel is nehezen. Az általad küldött linkben leírták, hogy még a Proxima Centauri esetében is csak 0,77". Csillagok parallaxisát először csak a 19. században tudták kimérni.

[link]

(Persze a csillagok saját mozgása sem igen látható szabad szemmel emberi időlépték alatt.)

2022. okt. 16. 12:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
100%

#4 Igen, erre vonatkozik a "Ezen kívül" kezdetű további szöveg...

:)

2022. okt. 16. 17:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:
Azt én értem, hogy minden mozog, de ha a csillagkép nem épp a tejút síkjában van, azaz a csillagok nem a galaxisunk tányérjába esnek, akkor a szóban forgó csillag nem együtt forog a galaxisban a mi csillagunkkal?
2022. okt. 17. 20:25

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!