Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Nátrium (Na) +Víz (H2O),...

Csokola'de' kérdése:

Nátrium (Na) +Víz (H2O), miért? Mi okozza a robbanást és a heves reakciót?

Figyelt kérdés
Arra lennék kíváncsi hogy mi történek nátrium és víz összekeverésekor, miért robban, mijen a reakció(exoterm, endoterm)?
2010. szept. 26. 22:35
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
100%
Nem történik robbanás a nátrium és a víz találkozásánál. Még a káliumnál sem!A két alkálifém bontja a vízet exoterm folyamatban és az OH- a fémhez kapcsolódik a H meg felszabadul és meg is gyullad.
2010. szept. 26. 22:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
És a nátrium pozitívitása okozza reakciót. A Ca már lassabban reagál.
2010. szept. 26. 22:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
láttatok már Na darabkát vízben? igenis felrobban nagyon komolyan. Kegyetlenül futkos a vizen, bármikor eldurranhat, és hát az olvadt fém amire rákerül azt le nem lehet utána vakarni, beleég mindenbe. Kémia gyaxán csináltuk elszívófülkébe, és elposszant a darabka rá az üvegre. Lehetett volna kaparni, de beleégett. rendes hangja is van. Persze a reakció szigorúan exoterm, nagyon heves égés, ügye minden égés exoterm.
2010. szept. 26. 23:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
Képzeld láttam nátriumot vízzel reagálni! Azt mondtad szaladgál a vízen akkor mégse robban fel? Mert az a robbanás ha az érintkezés után rögtön robban ám! És a nátrium reakciója nem égés, a felszabaduló hidrogén gyullad meg a felszabaduló hőtől. Az amikor szétesik a nátrium egy idő után az attól van hogy felgyorsul a reakció, míg a valódi robbanásnál a reakció robbannásszerűen kezdődik eleve.
2010. szept. 27. 11:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 A kérdező kommentje:

köszi mindenkinek naggyából értem,ennek a videó alápján kérdeztem: http://www.youtube.com/watch?v=JD85OUkEKKw

itt beledobja a csávó és rögtön nem 'robban' csak egy kis idő után,

amúgy nem tudja vki hogy sóból hogyan lehet kiszedni a nátriumot??

2010. szept. 27. 16:02
 6/12 anonim ***** válasza:

a Na vízbe dobva képes felrobbanni. Ez a robbanás persze nem minden esetben következik be.

A robbanásért két dolog a felelős.


1. A futkorászó Na megtapad az edény falán, a keletkező hő nem tud eloszlani. A fejlődő hő begyújtja a H2-t és robban.


2. az előző megállapításra tesz egy lapáttal, hogy a Na felületén peroxid képződik. Ezek pedig mégtovább növelik a robbanás kockázatát

2010. szept. 27. 20:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:

sóból is ki tudod szedni, de amatőröknek nem ajánlom. Ezért nem is mondom el. Elég veszélyes mulatság.


Előző voltam

2010. szept. 27. 20:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 A kérdező kommentje:
ok értem nem is kell akkor. csak hogyha mondjuk el kell keverni vmilyen háztartásban megtalálható anyaggal akkor még megcsináltam volna, de így nem... :D kösz mindenkinek a válaszokat
2010. szept. 28. 20:35
 9/12 anonim ***** válasza:
jól teszed hogy nem akarod, könnyen pl üvegszem lehetne a vége (többek között, mivel még egyéb, igen súlyos sérüléseket is elszenvedhetnél)
2010. szept. 29. 21:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 A kérdező kommentje:
visszatérve igaz nem a Na 'robban' hanem a H2(?) fejlődő hőtől, a Na a hőért felelős nem a 'robbanásért'
2010. nov. 8. 19:52
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!