Miért robbant fel az alábbi videón hordó, mi a magyarázata?
A klasszik nitrogénes-robbantós kísérlet az szokott lenni, hogy egy műanyag palackba nitrogént töltenek, lezárják, majd víz alá helyezik (pl egy vízzel teli hordó aljára húzzák). A nitrogén felmelegszik, a keletkező gáz kitágul és a palack felrobban. Ez kirobbantja a vizet a hordóbol, vagy katapultálja azt.
¶
A nitrogén forráspontja -195 °C.
Termoszban el van annyira szigetelve, hogy hőmérséklete folyékonyból nem megy át légneművé. Szabad hőmérsékleten azonban felmelegszik és térfogata kitágul.
A robbanások ereje mindig az ellenállás felé hat, így amikor a másik nehéz hordót rátették az elsőre, gondoskodtak róla, hogy nagy nyomás alakuljon ki a lefojtással és ez még nem is volt elég, a két hordót középen egy abronccsal még össze is erősítették.
A nitrogén meg melegedett és tágult, egyre nőtt az alsó tartályban a nyomás és amikor a rögzítés már nem bírta, szabályosan 'felrobbant', bár ez nem kémiai oxidáció volt, hanem a túlnyomás a leggyengébb részén szétvetette az összeeszkábált szerkezetet és másodhatásként az alsó hordó belsejéből a hordó aljára és oldalára irányuló óriási nyomás is felszabadult az így nyert kiúton távozott és ez volt a pusztítóbb.
Itt a spanyol híradóban látszik valami, de nem tudom a kísérlet mi lehetett.
Itt egy másikon is, de ebből sem látszik több.
https://www.youtube.com/watch?v=0XeV4Ru0UBk
Úgy tűnik ez ugyanaz a kísérlet amit már linkelt 1-es is, csak itt gyerekeknek mutatják be. Talán a hordónak fel kellett volna repülnie két métert. Az biztos, hogy jól bevált pontosan meghatározott dolgot csináltak és valami közbejött. A biztosági távolságuk is megvolt.
De csak betettem, nem értek annyira a kémiához.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!