A tudományos világ mennyire egységes abban, hogy a Plútó most akkor normál bolygó (a Naprendszer 9.-ik tagja), vagy csak törpebolygó?
A tudományos világ egységesen elfogadja a döntést és az indoklást, miszerint a Plútó törpe bolygó.
("Eris... ami nagyobb a Plutónál" - tömegét tekintve, de a mérete kicsit kisebb. De a lényeg, hogy azonos kategória.)
A meghatározás: bolygó az, amelyik már tisztán tudja tartani a pályáját.
A Plútó még nem ilyen.
Ahogy 4-es írja.
A "bolygó" minősítésnél 3 általánosan elfogadott feltétel van:
- csillag vagy egy csillagmaradvány körül kering
- elegendően nagy tömegű ahhoz, hogy kialakuljon a hidrosztatikai egyensúlyt tükröző közel gömb alak, viszont nem lehet elég nagy tömegű ahhoz, hogy belsejében meginduljon a magfúzió és ezáltal saját fénye legyen
- tisztára söpörte a pályáját övező térséget.
"a definíció helyességét"
A definíció ebben az esetben egy olyan feltételrendszer, amit mindenki elfogad. Nincs egzakt módon helyes vagy helytelen, inkább praktikus szempontok vannak a kategorizáláshoz. Például akár hívhatnánk minden Nap körüli pályán mozgó, 100 km sugarú gömbbe beleférő objektumot bolygónak, nem lenne helytelen, csak nagyon nem lenne praktikus.
Muszály törpebolygónak nevezni, mert a már nem is annyira új felfedezések szerint számtalan Plutó méretű égitest kering a naprendszerben. Most vagy több száz új bolygója lesz a naprendszernek, vagy letörperbolygozzuk a Plutot, és a hozzáhasonlókat.
Persze azt lehetett volna csinálni, hogy minden más törpebolygó, de a Plutóval egyedi kivételt teszünk, és továbbra is bolygónak nevezzük. Itt vagyunk magunkban, tuti senki nem reklamált volna az univerzumból, hogy nem elég következetes a bolygok elnevezése.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!