Miből sejtik a gyógyszerészek,hogy milyen anyagból készülhetne gyógyszer?
Az új gyógyszereket inkább a vegyészek és biológusok fejlesztik ki, és egy elég komplex folyamat. Fontos a molekula mérete, alakja, oldhatósága, lipofilitása, és még egy csomó fizikai és kémiai tulajdonság, amelyek alapján optimalizálják a gyógyszerjelöltet. Ha ez megvan, formulálni kell, azaz tablettát/kapszulát/injekciót képezni belőle segédananyagokkal, hogy be lehessen adni.
Ezután vizsgálják állatokon a toxicitást, majd embereken a hatást és a mellékhatásokat.
Jártam a Novartis Svájci kutatóközpontjában. Ott egy automata több százasával kever vegyületeket egy célfehérjéhez, majd vizsgálja, történt-e kölcsönhatás a fehérjével, receptorral.
Ez egy fajta in vitro teszt, ami azt jelenti "üvegben". Iyenkor valahogy modellezik a testen belüli reakciót "egyszerű" vegyszerekkel.
A betegségek kutatása során sokszor azonosítani tudnak valamilyen kulcs fehérjét. Pl a COVID egy COX-2 ? nevű receptorhoz tapad hozzá a sejt felületén majd ezzel jut be a sejtbe.
Ezek a receptorok olyanok mint egy zár. Vannak olyan molekulák amik kulcskélt tudnak kölcsönhatni. Ezek lehetnek pl a test saját molekulái, vagy egy gyószszermolekula.
Lehet olyan is, hogy a kulcs illik az zárba, de nem nyitja, csak beleragad, így az igazi oda való kolcs már nem műkodhet. Így hatnak egyes fájdaom és gyulladáscsökkentő szerek.
A Novartisban valamilyen ilyen ismert receptorhoz kerestek kölcsönhatásra képes vegyületeket.
A gyógyszerkutatás összetett folyamat, nem csak gyógyszerészek vesznek részt benne, hanem sok alapkutatással foglalkozó vegyész, biológus, matematikus is.
A kutatás az alapján történik, hogy meghatároznak egy targetet, amin a gyógyszermolekulának működnie kell. Ez csak a betegség részletes ismeretével elérhető, amit általában orvosok a klinikai tapasztalataii alapján és más élettudománnyal kapcsolatos kutatók fejtenek meg.
Szóval ez alapján dolgoznak.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!