Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mit jelent a 'fénytér' a...

Mit jelent a 'fénytér' a lézer esetében?

Figyelt kérdés

Mindkét helyen csak szóba hozzák mint jelenség okát, de nem írják le mi az...


[link]


[link]


Ez sem vitt közelebb:

Fénytér

1846-ban Michael Faraday Thoughts on Ray Vibrations című munkájában a fényt tér formájában írta le. Felismerte ugyanis, hogy a fényforrástól a megvilágított tárgyig húzott sugár ugyanolyan természetű, mint a gravitáció esetében a központi égitesttől a vizsgált tárgyig húzható sugár.

[link]



#lézer #fénytér
2022. szept. 10. 11:34
 1/7 A kérdező kommentje:

sugárzási térnek is hívják, de itt sem mondják el mi az...

[link]

2022. szept. 10. 12:11
 2/7 anonim ***** válasza:
Erőtér.
2022. szept. 10. 13:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
93%
gyakorlatilag az elektromágneses tér (fény, mint hullám, ugyebár)
2022. szept. 10. 13:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
87%

viszont az első link kissé félrevezető. pont amikor az indukált emissziót magyarázzák, akkor elsőre nem szokták a teret ide keverni, hiszen a jelenség atomi szintű lényege pont a fény részecsketermészetéhez kapcsolódik (azaz hogy a gerjesztett atomhoz érkező FOTON vele egy irányban haladó, ugyanakkora hullámhossz FOTON kibocsátását indukálja).

szóval a jelenség a lézerben már jelen lévő fotonokhoz kapcsolódik, amik együtt a lézerben levő optikai teret adják, és ha nagyobb skálán (pl. a lézer bizonyos részein) akarjuk leírni az indukált emisszió gyakoriságát, ez esetben már az optikai tér jellemzőiből vezetjük le

2022. szept. 10. 13:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
60%
A fény elhajlására gondol az illető, csak rosszul lett lefirdítva.
2022. szept. 10. 13:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 krwkco ***** válasza:
59%

"vagy a már jelenlévő fénytér kibocsátásra késztető hatására (ez az indukált emisszió)."

"A koherencia fogalma a hullámképben válik szemléletessé: a terjedő fénytér különböző részei azonos ütemben, közös fázisban hullámzanak, így hatásaik összegződnek."

A lézerek esetében két párhuzamos tükör között "cikáznak" fénysugarak és csak egy kis részük jut ki. Valamilyen módszerrel felgerjesztik az atomokat ebben a térfogatban. Az atomok "várakozó" állapotban maradnak és akkor sülnek ki, ha egy fénykvantum "megbirizgálja" őket.

Emiatt a kibocsájtott fény hullámfázisa, hullámhossza és polarizációja illeszkedni fog a kisülést kiváltó fény hullámával. Így úgynevezett koherens fény keletkezik.

A fénnyel telített térfogatot, ahol ez a folyamat lezajlik vagy a benne levő sugárzást nevezhetjük fénytérnek. Bár nem sok értelme van.

2022. szept. 10. 14:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

"A lézerek esetében két párhuzamos tükör között "cikáznak" fénysugarak és csak egy kis részük jut ki."

ez egyébként nem igaz, pl. sok lézerdióda olyan jól erősíti a fényt, hogy elegendő, ha a fénynek csak egy kis hányada verődik vissza a kilépő oldalon (sőt, gyakran akkor optimális a működés, ha csak egy nagyon kis hányad verődik vissza, annál is kisebb, mint ami a kilépő felület törésmutató-különbségéből fakadna, azaz külön antireflexiós megoldásokat kell kialakítani)

2022. szept. 11. 10:32
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!