Magyarország mezőgazdasági szempontból van olyan termékeny, mint pl a sokra tartott ukrán gabonaföldek?
sötétbarnával azok a térségek, ahol a brutál jó feketeföld a domináns talajtípus
az aszály amúgy náluk is komoly kockázatot jelent, pont ezek a vidékek növénytakaró és csapadékmennyiség szempontjából eléggé hasonlóak az Alföld szárazabb részeihez
A mutatott térképhez két dolog. Egyik, hogy azon csak bizonyos talajtípus van. A másik, hogy a színezetek erőssége nem azonos a talajminőség fokozataival, hanem csak a jó áttekinthetőség miatt vannak úgy színezve.
Annyira jó nincs, de világviszonylatban valóban jók vagyunk.
"A feketeföld tiszta formájában a meleg nyárral és hideg téllel járó sztyeppvidékek tipikus talaja. A legnagyobb feketeföldterületek ezért Magyarország (Puszta), Románia (Bărăgan), Ukrajna , Oroszország , Kazahsztán , Mongólia és Kína (Mandzsúria) sztyeppén , valamint Észak-Amerika sztyeppéin (prérin) találhatók."
Földminőségi térkép - ez teljes. Magyarország területét rátettem kinagyítva és a linken letölthető nagyban is.
---
"Földminőségi térkép - ez teljes. Magyarország területét rátettem kinagyítva és a linken letölthető nagyban is."
hát én ezt a térképet nem teljesen tudom összeegyeztetni ezzel:
világviszonylatban valóban nem vagyunk rosszak, de annyira sok igazán jó talajunk azért nincs. mondjuk az ország negyede.
Az talaj típusok. Nincs is rangsorolás rajta.
Mondjuk Ukrajna százalékosan vajon hogy alakul és Magyarország a térkép szerint. Nehéz százalékot becsülni. Nagyjából azonos százalék vagy Ukraja kicsit jobb arányokkal rendelkezik.
"Az talaj típusok. Nincs is rangsorolás rajta."
a talajtípusok megnevezése már önmagában egy rangsorolás.
Oké felőlem lehet, hogy úgy van. Mutassatok egy termőképességi rangsorolást a linkelt "Magyarország talajtípusai"-ról.
"a talajtípusok megnevezése már önmagában egy rangsorolás."
Én sem kétlem, hogy lenne közöttük rangsor, nyilván van. Csak nézzük meg... A felsorolás azért még nem biztos, hogy minőségi rangsorban is van.
Egyébként gyanítom, hogy a két térkép valamilyen módon egybevág, mert szakemberek készítették mindkettőt. Az látható rajtuk, hogy a nagyságrendi területeik egybevágnak, csak az egyik részletesebb és a másik összesített.
Kicsit összevetettem a kettőt és bár nem néztem át annyira alaposan, de a magyar térképen mintha balról jobbra emelkedne a minőségük a talaj típusoknak. Ez egybevág kb a világtérképpel. De csak átnézegettem és úgy tűnik.
6/
- "Az talaj típusok. Nincs is rangsorolás rajta."
- "a talajtípusok megnevezése már önmagában egy rangsorolás."
1. Tárgyilagosan viszont NINCS rajta, hogy melyik irányban van a minőségi sorrnedjük, és az sem, hogy egyáltalán minőségi sorrendben van-e. Ez tény mert látszik a térképen.
2. Aki nem szakértője vagy jó ismerője a talajtípus megnevezéseknek az nem fogja ezt biztosan látni a térképen. Ez is nyilvánvaló. Nem hinném, hogy ez bármiféle vita tárgyát képezné. "A talajtípusok megnevezése már önmagában egy rangsorolás" >> annak aki ismeri is azokat.
Gondolom van akinek a nyilvánvaló dolgokra is lepontozás a képessége. :) Bár nem megy vele semmire - szerintem. Pont inkább fordítva.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!