Miért esik mostanában kevesebb eső? fog-e változni valaha?
Mert ez egy ilyen év. Néhány éve meg az volt a baj, hogy május-júniusban szinte folyamatosan esett. Arra bezzeg senki sem emlékszik.
Lesznek csapadékosabb évek is. Ez emberemlékezet óta így van. Ennek ellenére, sokan úgy tesznek, mintha valami rendkívüli dolog történne most. Ha tehetnék, még az aszály szó eredetét is letagadnák. De az aszály szó a bizonyítéka annak, hogy ez egy, a magyar történelmet végigkísérő jelenség. Nem tegnap találták ki a nyelvújítók, hogy körülírjanak vele egy merőben új jelenséget.
Elkeserítő, hogy mennyire könnyen lehet hajlítani az emberek gondolkodását. Egy aszályos évből máris az elsivatagosodást vezetik le. Tudomást nem véve arról, hogy esős és kevésbé esős évek rendszertelenül követik egymást. És még az sem jelent semmit, ha középtávú kontextusba helyezzük a száraz éveket, és az jön ki, hogy egyre több a száraz év. A tapasztalatok azt mutatják, hogy hosszabb (de akár rövidebb) távon másképp is lesz még.
Az extrém és általános melegedés miatt a melegebb levegő több nedvességet tud magában tartani. Ott van az, csak nem esik le, vagy máshol esik le és ott meg hirtelen és sok.
Változni fog-e valaha? A suliban statikus éghajlati öveket és statikus évszakokat és klímát oktatnak ami tudományosan téves, ebben ma már nincs kétsége a tudománynak. A klíma és az időjárás és az évszakok is változnak, sőt az éghajlati övek sem állandóak. Vagyis vedd úgy mintha azt tanultad volna eleve, hogy ezek mindig változnak. Mindjárt más lesz a rálátás a témára.
Hogy javul-e számunkra azt nem tudjuk, sőt sajnos ez fokozatosan gyakoribb lesz az éves adatok összehasonlítását nézve.
Mert ez egy szárazabb év. Amúgy ma délutántól pont nagy esőket mondanak.
Régen is voltak szárazabb meg csapadékosabb évek, bővebb és szűkebb évek. Már a Bibliában is említik ezeket a dolgokat.
Amerikában 20-30 évente vannak nagyobb szárazságok és több hónapig vagy évig tartanak.
Dust Bowl: 1933-1940.
A hatéves szárazság: 1951-1956.
A hároméves aszály: 1987-1989.
Az Országos Integrált Aszály Információs Rendszer szerint 1895 és 2010 között az Egyesült Államok átlagosan 14 százaléka élt át súlyos vagy szélsőséges szárazságot. 13 jelentős aszályos periódust azonosítottak, amikor az ország területének 10 százaléka vagy több szárazságban volt, amelyek 1900-2014 között érintették az Egyesült Államokat. Ebből 11 az Egyesült Államok területének legalább 10 százalékát fedte le.
A három leghosszabb aszályos epizód 1928 júliusa és 1942 májusa (az 1930-as évek Dust Bowl-szárazsága), 1949 júliusa és 1957 szeptembere (az 1950-es évek szárazsága), valamint 1998 júniusa és 2014 decembere (a 21. század eleje) között következett be. Ezen aszályos epizódok mindegyike a szomszédos Egyesült Államok 60 százalékát vagy annál többet fedte le csúcspontján, és 99 hónapig vagy tovább tartott.
Az 1540 európai szárazság Christian Pfister svájci történész szerint: Tizenegy hónapon keresztül gyakorlatilag nem esett eső, "a hőmérséklet 5-7 °C-kal volt a XX. századi normálérték felett, sok helyen a nyári hőmérséklet a 40 °C-ot is meghaladta. Európa sok erdője lángba borult, fojtogató füst elsötétítette a napot, 1540 nyarán egyetlen zivatar sem volt jelentve. Már májusban is kevés volt a víz, kiszáradtak a kutak és források, a malmok megálltak, az emberek éheztek, az állatokat lemészárolták.
A mezőgazdaság mindig is ki volt téve a szárazságoknak, nem mintha ettől jobb lenne, inkább csak, hogy ez nem egyedi eset.
Lehűlt a Csendes- és az Indiai óceán, így kevesebbet párolog. Természetes ciklus, ha felmelegszik akkor önteni fogja magából a párát és árvízek lesznek ismét a problémák. Ciklusok vannak voltak és lesznek.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!