A tudósok is látják mennyire elhisznek a közemberek mindent.....? Mindent?
A kérdésről és a tudós képéről két dolog jut eszembe:
- Az emberek nagy általánosságban (érthető módon) nem értenek a tudományos dolgokhoz, szóval nem teljesen értem, hogy valamiről, amit elvileg először látnak, miért is ne hinnék el, amit egy tudós mond nekik. Hiába egy szelet szalámi, legjobb esetben is annyi juthatna eszükbe, hogy ez a csillag olyan, mint egy szelet szalámi. Miért kellene képesnek lennünk minden tudományos információt ellenőrizni, pláne azok után, hogy elég sok váratlan és meghökkentő felfedezéssel találkozunk. Például amikor a New Horizon fotóit közreadták a Plútóról, azt is fenntartásokkal kellett volna fogadni? Először láttuk a Plútót, nincs mi alapján kételkedni benne, hogy esetleg az nem egy másik égitest, kicsit meg-photoshop-olva.
- A tudósok (tudományos módszerekkel és eredményekkel dolgozó szakemberek, +mérnökök, stb.) kivívtak egyfajta bizalmat maguknak, amit elég könnyű lerombolni. Az említett tudós célja elvileg az volt, hogy "felhívja a figyelmet arra, óvatosan kell bánni a hatásosnak tűnő képekkel". Komolyan nem értem, mire akart kilyukadni vagy pontosan mit akart elérni ezzel. Azt még értem, hogy egy kép forrását érdemes ellenőrizni, mert akárki csinálhatta akármilyen céllal. De amikor a forrás egy csillagász személyesen, akkor mégis mi alapján kellene "óvatosnak lenni"? Épp az lenne a cél, hogy lehetőleg pl. egy csillagász legyen a forrás, mert ők számítanak hitelesebbnek, de ezzel csak ezt a hitelt rombolta, semmi mást nem ért el.
"Az említett tudós célja elvileg az volt, hogy "felhívja a figyelmet arra, óvatosan kell bánni a hatásosnak tűnő képekkel". Komolyan nem értem, mire akart kilyukadni vagy pontosan mit akart elérni ezzel."
Szerintem csak felfigyelt rá, hogy egy frissen vágott szalámi akár olyan is lehet, mint egy forrongó csillag. És ez adott neki egy ötletet.
Néha a tudósok is unatkoznak, és köztudomásúlag szeretnek viccelődni is. Ezt a "felhívja a figyelmet arra ..." dolgot csak utólag találta ki.
És úgy gondolta, hogy ha néhány nap mulva megírja az igazat, akkor nem okoz nagy kárt. És szerintem ebben nem tévedett. Sokan vannak, akik életükben nem láttak még képet a napról, de ebből a kis intermezzóból megtudhatták, hogy egy csillag -kinagyítva- akár így is kinézhetne.
Persze a kép kb. annyira hasonlít egy csillagra, mint Maci Laci egy medvére. :-)
#10
És az emberek meg is szívták. Hány olyan hírt lehetett olvasni, hogy egyesek nem hittel a vírus létezésében, elmentek bulizni a lezárások idején, elkapták a fertőzést és szépen bele is haltak? Ez nem a tudomány ellen érv, hanem mellette.
Az embertömeg buta és ostoba. Ezért van felelősségük a tudósoknak és a tudományos tények kommunikációjával foglalkozóknak, hogy amit mondanak, az megalapozott és közérthető legyen. Az egyes embereknek meg, hogy megfogadják azok tanácsait, akik okosabbak náluk.
Nem az a bölcs, aki kikéri magának, hogy más megmondja neki, hogy mit csináljon, hanem az, aki tudja, hogy mikor kell olyanokra hallgatnia, akik többet tudnak nála.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!