Ha minden igaz, a csillagok körüli bolygókat úgy
azonosítják be a tudósok, hogy megnézik, hogy mennyit
takarnak ki a csillagból, ami körül keringenek. Ha így
van, akkor hogy tudják megállapítani a csillag kb.
kinézetét, atmoszféráját?
1/12 A kérdező kommentje:
Meg valamennyire ide tartózik az a kérdés is, hogy a több milliárd fényévre lévő csillagok még mindig léteznek, és nem pusztultak még el? Ha elér oda a tudomány (valószínűleg nem fog, de ha mégis), hogy több millió fényévre lévő csillagra küldjünk embereket, honnan fogjuk tudni, hogy az a csillag még mindig ott van, ahol látjuk?
Nem. Nem látnak fekete foltot, a csillag picit halványul, csak annyit látnak. A halványodás mértékéből, időtartamából, a csillag jellemzőiből következtetnek ezekre.
2022. júl. 14. 18:18
Hasznos számodra ez a válasz?
#2 egy több milliárd fényévre lévő csillag több milliárd évvel ezelőtti állapotát látjuk. Lehet, hogy már régen megsemmisült. Például, ha egy két milliárd fényévre lévő csillag egymilliárd évvel ezelőtt szupernóvává vált, akkor mi azt csak egymilliárd év múlva fogjuk megtudni. Ekkora távolságra amúgy is kb. esélytelen eljutni, még egy esetleges jövőbeli technológiával is.
2022. júl. 14. 18:56
Hasznos számodra ez a válasz?
Egyébként - ha nem tévedek - 1 milliárd fényév távolságban nem “látunk” csillagokat, mert az ilyen távoli galaxisokban egyes csillagokat nem tudunk elkülöníteni.
2022. júl. 14. 20:02
Hasznos számodra ez a válasz?
#4, persze, ez így van. Csak a szemléltetés kedvéért írtam így.
2022. júl. 14. 20:15
Hasznos számodra ez a válasz?
3
Itt nem több milliárf fényévről beszélünk hanem a legközelebbi naprendszerekről.
2022. júl. 14. 20:20
Hasznos számodra ez a válasz?
Megnézik, hogy mennyire halványodik a csillag, és hogy a spektrumából milyen sávok tűntek el. Például ha a vízről tudjuk hogy 1000 nm-en elnyeli a fényt(random szám, nem kerestem rá), akkor ha nézzük a csillag fényének a spektrumát, és azt látjuk, hogy a halványodáskor jobban lecsökkent az 1000 nm-es fény, akkor tudhatjuk, hogy van víz a bolygó légkörében.
2022. júl. 14. 21:03
Hasznos számodra ez a válasz?
Sikerült már valódi fényképet is készíteni, de ez egyenlőre ritkaság. Azért legyen itt mert csak érdekes :) A neve: TYC 8998-760-1
TYC 8998-760-1 -wiki
"... így az első közvetlen felvétel készült több bolygóról, amelyek egy Nap-szerű csillag körül keringenek."
[link]
[link]
2022. júl. 14. 21:34
Hasznos számodra ez a válasz?
hvg.hu cikke:
Csillagászati szenzáció: először készült fotó egy a miénkhez hasonló bolygórendszerről
"Egyébként is ritka, hogy más csillagok bolygóit sikerül lefényképezni, de a legújabb felvétel csillagászati szenzáció.
Először fényképeztek le csillagászok egy, a miénkhez hasonló naprendszert – számol be az Independent. A más csillagok körül keringő bolygókat (azaz exobolygókat) a rendkívüli távolságuk miatt egyébként is ritkán sikerül közvetlenül lefényképezni, a most kiadott felvételeken viszont egyből kettő is látható belőlük.
A fotón a nagyjából 300 fényévre lévő, TYC 8998-760-1 katalógusjelű csillag és bolygói láthatóak. A felvételt az Európai Déli Obszervatórium (ESO) készítette, a Chilében lévő Nagyon Nagy Távcsővel (Very Large Telescope, VLT). A fénykép elkészítéséhez kitakarták a rendszer központi csillagának fényét, ettől vált láthatóvá a körülötte keringő két gázóriás derengése."
[link]
2022. júl. 14. 21:40
Hasznos számodra ez a válasz?
Kérdező!
Amit mondtál, csak az egyik módszer.
Nem minden bolygó megy át tőlünk nézve a csillaga előtt, csak nagyon kevés.
A másik módszer, hogy lapjával látjuk azt a rendszert, és akkor mérhető, ahogy a bolygó rángatja a csillagát keringés közben. A bolygó olyankor se látható.
2022. júl. 14. 21:59
Hasznos számodra ez a válasz?
Kapcsolódó kérdések: