Miért csak az oxóniumion és a hidroxidion számít a kémhatásnál?
Azért, mert a pH csak vizes közegben értelmezhető.
A víz szerepelhet H+ donorként és akceptorként is a partnertől függően és egy univerzális rendszert alkot így.
Éppen ezért a pH-nél nem számít, hogy sósav, kénsav vagy salétromsav a hidrogéndonor, mivel mindegyik esetben csak az oxóniuminon cc. számít, és nem kell külön figyelembe venni, hogy a partner most éppen klorid, szulfát, nitrát, vagy akármi.
"Miért csak az oxóniumion és a hidroxidion számít a kémhatásnál?"
Mert ezek az oldószer molekuláiból proton leadással / felvétellel származtatott ionok. Így arányuk / koncentrációjuk például alkalmas arra, hogy megmutassa, milyen a közeg a hidrogénionfelvétel / -leadás szempontjából. (Egyébként nem vizes oldatokban is értelmezhető a kémhatás, ott értelemszerűen nem ezek az ionoklesznek érdekesek, de erre még vissztérek.)
"Igen ám, de a kloridionok is ott vannak az oldatban, azok nem okoznak lúgos kémhatást?"
Miért okoznának?
"A kloridionok is képesek protonfelvételre, nemde?"
Elég gyengén, ha nem nagyon savas az oldat, akkor praktikusan úgy vehetjük, hogy nem.
#1
"Azért, mert a pH csak vizes közegben értelmezhető."
Ez nem igaz, a pH más oldószerekben is értelmezhető (csak leggyakrabban vizes oldatokban szoktuk értelmezni, hiszen leggyakrabban ezekkel találkozunk).
"Nagyon jó, hogy nem csak vizes oldatokra használható, hanem szerves bázisokra is." [A Broensted-féle sav-bázis elmélet.]
Az ammónia például a vízhez hasonlóan képes autoprotolációra, és így ugyínúgy definiálható egy vízionhoz hasonló egyensúly, mint a víznél. És hasonló logikával lehet a pH-t is definiálni.
"A víz szerepelhet H+ donorként és akceptorként is a partnertől függően és egy univerzális rendszert alkot így"
Nem azért a vízből származó ionok koncentrációja számít a pH meghatározásánál, mert amfoter, hanem azért, mert az az oldószer. (Például az ammónia is amfoter, ahogy a fenti linkből látható.)
#2
"Tehát képes mondjuk anyagokat roncsolni, ha kapcsolatba lép velük."
Hát ez azért erősen függ a koncentrációjától!
"Szóval úgy is feltehetném a kérdést, hogy a hidroxidion miért képes hidrogén felvételével roncsolni más anyagokat, és ugyanerre a kloridion miért nem képes?"
A kloridion sok-sok nagyságrenddel gyengébb bázis, mint a hidroxidion. Semleges körüli kémhatású vizes oldatban stabilnak tekinthető, nem vesz fel hidrogéniont.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!