Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Az alagúthatás jelenségnél...

Az alagúthatás jelenségnél mit jelent az, hogy a potenciálgát "elég vékony legyen a terjedés irányában"?

Figyelt kérdés

[link]


Innen vettem.



2022. jún. 27. 04:29
1 2
 1/13 Kólauborkával ***** válasza:
100%
Azt, hogy amerre menne az elektron, tehát “haladási” iránnyal megegyező. Ugye az a potenciálgát visszalökné, mint egy fal a labdát, de az alagúthatás miatt mégsem pattan vissza. Kb. Úgy, mintha lenne egy kis lukad a falon és a gumilabdát olyan erősen dobod neki, hogy átpréselődik a lukon - ez kicsit sánta hasonlat, de kb. ez a lényeg.
2022. jún. 27. 09:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 krwkco ***** válasza:
84%

"Az alagúthatás jelenségnél mit jelent az, hogy a potenciálgát "elég vékony legyen a terjedés irányában"?"

Az elektron -mint kettős természetű részecske- aktuális hullámhosszánál legyen vékonyabb.

2022. jún. 27. 09:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
27%

Pl az elektron haladási irányára merőlegesen berakunk egy síkkondenzátort a fegverzetek közepén egy lukkal, hogy az elektron át tudjon haladni. A kondenzátorban az elektormos erővonalak párhuzamosak az elektron haladási irányával.


A két fegyverzet közötti erőtér a potenciálgát. A fegyverzetek közötti távolsága kb megadja a potenciálgát vastagságát.

2022. jún. 27. 09:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 krwkco ***** válasza:
100%

#3

Ez nem így van. A klasszikus fizika nem tud választ adni erre a kérdésre. Az elektron nem azért tud áthaladni a potenciálgáton, mert a mozgási energiája ezt lehetővé tenné. Azért alagúthatás, mert az összenergia sem akkora, mint a potenciálgát csúcsa.

2022. jún. 27. 09:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:
100%

Ha nem tanultál kvantummechanikát, akkor valahogy úgy próbáld elképzelni, hogy, ha a gát helyett jó vastag lenne, a valószínűségi hullám abba is behatolna, de odabent már egy adott távolság után nagyon hamar lecsökkenne a valószínűségi amplitúdó, így a másik oldalára már nem "jutna" belőle számottevő "mennyiség", míg, ha a gát elég vékony, akkor a másik oldalra is marad még annyi az amplitúdóból, hogy a részecske "me tudjon jelenni"* ott is.


*Minden adott, megfigyelhető avagy mérhető - esetünkben hely - értékhez tartozik egy úgynevezett sajátállapota a részecskének, s az, hogy egy mérés után mekkora "eséllyel" találjuk a részecskét egy adott sajátállapotban - esetünkben egy adott helyen - attól függ, hogy mekkora az adott állapothoz (itt most helyhez) tartozó valószínűségi amplitúdó (pontosabban annak - abszolútérték - négyzete). Ezért fontos, hogy "maradjon" / "jusson" elég nagy valószínűségi amplitúdó a gát másik oldalára, ami pedig úgy lehetséges, ha a gát vékony, mert ekkor nem csökken le túlzottan az amplitúdó értéke, mire a valószínűségi hullám "átvergődik" a gát másik oldalára.

2022. jún. 27. 09:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:
5 vagyok: bocs a zavaró elírásokért!
2022. jún. 27. 09:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:

4# de az nem mindegy, hogy geometriailag mekkora a gát.


A 3#-as kommentemben csak azt írtamle, hogy hogyan lehetne elképzelni a kísérletet, és hogy melyik lesz ez a geometriai kiterjedés.

2022. jún. 27. 09:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:
Az elektron terjedési irányára merőleges hegy (potenciálgát) van. De az elektronnak kevés "fúrási kapacitása" van. De van. Ha ez a hegy vékonyka, akkor alagutat fúr a keskeny hegyen keresztül, és átjut pihegve a hegy másik oldalára az alagúton keresztül. Ha viszont vastag a hegy, akkor a fúrás közben abbahagyja, mert látja, hogy reménytelen átjutnia...
2022. jún. 27. 15:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat!

A potenciálgát az egyfajta helyzeti energia, ugye?

A helyzeti energia, tehát a potenciálgát viszont függ a potenciálgát vastagságától is, nem? Hogy lehet egy potenciálgát egyszerre magas is és vékony is?

2022. jún. 27. 16:36
 10/13 A kérdező kommentje:
Vagy csak annyi, hogy nagyon kicsi a távolság, ilyen atommag szintű, de a térerősség hatalmas?
2022. jún. 27. 16:49
1 2

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!