A tengeri olajszennyezésekkel kapcsolatban mik a legmegdöbbentőbb tények?
Sűrű és tapadós, nehéz begyűjteni, megállítani és lemosni mindenről amire rátapad. Itt a vidi felétől.
https://www.youtube.com/watch?v=aakyL4egGiY
Vagy itt és ebben nézd meg 1:33-nál mennyire sűrű a nyersolaj.
Soha nem szerettem azokat a szenzációhajhász cikkeket melyek szerint az olajszennyezés visszafordíthatatlan károkat okoz és hasonlók. Több tucat olyan vegyianyagot lehetne sorolni amiből akár csak töredék mennyiség sokkal komolyabb ökológiai katasztrófához vezethet, az olaj ha úgy vesszük egy természetesen előforduló, bányászható anyag, ami kátránytavak formájában néha még a felszínen is előfordul. Mi emberek sokkal veszedelmesebb és természetellenesebb kemikáliákat tudunk alkotni. Sőt, igazából egy csomó történelmi olajszennyezés bizonyította, hogy nagyon is jól vissza tud épülni az ökoszisztéma egy olajszennyezés után.
A két legfőbb probléma az olajjal, hogy gyúlékony és hogy a semlegesítésére használt anyagok még nála is sokkal agresszívebbek. Vagyis nem elég, hogy akik először a helyszínre érkeznek óriási tűzveszélynek vannak kitéve, de ez a tűzveszély egészen addig fenn is fog maradni, amíg az olajfoltot össze nem fésülik és fel nem szivattyúzzák a víz felszínéről a segítségre érkező tartályhajókba. Na most egy 200 kilotonnás hajó szállítmányát egyszerű szivattyúkkal felporszívózni finoman szólva is idegőrlő mutatvány - mint ha csőtöréskor kávéskanállal meregetnéd ki a vizet a lakásodból. Régen egyszerűen felgyújtották a víz felszínén úszó olajfoltokat, de ennek nagyon rossz PR-ja volt, ma már nem csinálják ha nem muszáj.
Baj akkor van, ha az olajszivárgás nem nyílt vízen, hanem partközelben történik - ha a partot átjárja az olaj akkor nincs más lehetőség, ott teljes talajcserére lesz szükség több méteres mélységben, s mennél hosszabb az érintett partszakasz annál nagyobb ennek a költsége.
De a lényeg, hogy nem magának a kőolajnak a kémiai összetétele a probléma (rákkeltő ugyan, de pusztán ez alapján nem sorolható veszélyesebb kategóriába, mint mondjuk a vörösiszap), hanem a terülősség és a gyúlékonyság.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!