Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Miért van jellemzően július...

Miért van jellemzően július és augusztusban a legmelegebb, szemben május és júniussal, amikor a Nap jún 22 előtt és után ugyanúgy áll?

Figyelt kérdés

A Nap június 22.-éig egyre merőlegesebb szöget zár be a Földdel, 22.-étől pedig csökken, de előtte és utána 2 hónapig ugyanolyan, mivel egy körforgásról (vagy elliptikus mozgásról) beszélünk.


2 hónappal június 22 előtt mégis simán van tökhideg legtöbbször, míg 2 hónappal utána meg kánikula. Ez miért van így? Mi a különbség?


Én arra gondoltam, hogy kellhet sok idő, míg a Föld légköre felmelegszik, és augusztusban már nem a "nulláról" indul, mint ahogy indul a május és június a hosszú tél után.


Feltételezem ezért melegebb jellemzően a szeptember és az október is az április és márciussal szemben, de mindez csak az elméletem, nem vagyok benne biztos, hogy ezért. (Ezért is kérdezem)



2022. jún. 6. 18:00
 1/5 krwkco ***** válasza:
100%

Igen. A legtöbb napfény a nyári napforduló idején éri a környezetet. (Az északi féltekén kb. június 21-én.)

Viszont időbe telik, amíg a föld a vizek és a levegő felmelegszik. Ezért a nyár (és a tél is) késésben van a napsütéses órák számához képest.

2022. jún. 6. 18:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
100%

Jó sejtés, de a napsütés legfőképp a felszínt melegíti, és attól melegszik fel aztán a levegő.

Tehát a lényeg: hőkapacitás. Azaz hogy az anyag mennyire nehezen változtatja a hőmérsékletét. A víznek nagy a hőkapacitása, kis hőmérséklet-emelkedéshez is sok energiát kell elnyelnie (ami adott napsugárzás esetén sok ideig tart), cserébe viszont a csökkenéshez is sok energiát kell leadnia.

Így az óceán vize melegszik a leglassabban, az óceán közelében a legnagyobb a csúszás (pl. Portugália vagy Spanyolország partvidékein tipikus, hogy a szeptember melegebb, mint a június). A szárazföld ehhez képest gyorsan melegszik és gyorsan hűl, a szárazföld belsejében a június jóval melegebb, mint az augusztus, amikor már érezhetően hűl az idő.

2022. jún. 6. 18:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
100%
Egyébként van egy-két speciális fekvésű óceáni éghajlatú hely, ahol tényleg jó nagy csúszás van. Pl. San Franciscóban, amit pluszban hideg tengeráramlat hűt, a szeptember a legmelegebb átlaghőmérsékletű hónap, a második pedig az október (igaz, nem sokat vernek rá a nyári hónapokra, amik amúgy mind eléggé hűvösek). A sarkvidéki Spitzbergákon pedig a március a leghidegebb hónap.
2022. jún. 6. 18:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
100%
Az eddig írtakon kívül a sarkvidéki hótakaró nagysága is számít, tavasszal még nagy a kiterjedése és így több verődik vissza a felszínt érő napsugárzásból.
2022. jún. 6. 18:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:
Á, értem. Köszi szépen! :)
2022. jún. 6. 19:05

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!