Ha valaki teljes napfogyatkozás közben belenéz a napba, miért megvakul meg?
Biztos vagy benne, hogy a 90-es évek előtt nem volt figyelmeztetés?
Mert a Hold által el nem takart rész is borzasztóan fényes, elég fényes ahhoz, hogy látáskárosodást okozzon.
Egyedül abban a pár percben lehet "belenézni", amikor a Hold tényleg teljesen eltakarja (viszont ilyenkor tulajdonképpen nem tudsz belenézni a Napba, hisz takarva van).
Nem maga a napfogyatkozás nézése veszélyes, hanem a napba nézés. Általában nem szoktuk direktben a napot bámulni, de napfogyatkozáskor hajlamos rá az ember, emiatt figyelmeztetnek, hogy (a totalitás kivételével) ne tegyük.
A megvakulást is úgy értsd, rossz esetben tartós látáskárosodást okoz.
Nekem sem tiszta, hogy lehet annyi ideig a napba nézni , hogy az károsodást okozon. Normál esetben 2 másodperc már fájdalmas tehát tutira mindenki becsukja a szemét. Tényleg csak az lehet hogy amikor eltünik, vagy visszajön akkor 10-20 másodpercig kicsi a felülete, ami mondjuk nem okoz nagy fájdalmat, nem vakítja el az egész szemet, igy tovább birnak belenézni. De az mégis elég lehet egy kisebb felületű károsodáshoz.
Vagy még az lehet, hogy lassan kezd el növekedni a fényerő, kb fél perc alatt és így kicsit hozzá lehet szokni, nem okoz elviselhetetlen fájdalmat, de közben már károsodik a szem.
Annyi emlékem van az egészről, hogy amint előbújik az az ici-pici fénypont a Hold szélén*, az máris olyan kellemetlen, hogy az embernek automatikusan elkívánkozik a szeme róla, tehát nem fogja véletlen rajt felejteni. Aki mégis, az bizony direkt erőltette, mert idióta, és nem véletlen károsodott neki.
Volt ismerősöm, aki lusta volt leutazni a 100%-os részre, mondván a 99%, az majdnem ugyanaz. Hát nem. Az a kis fényfolt elég ahhoz, hogy ne tudjon az ember napfogyatkozást nézni. Pedig én is azt hittem, hogy ó, hát az már nem számít, és meg voltam lepődve, hogy a Napból egy nullaegész nullanulla... % is milyen zavaróan fényes.
*Egész hirtelenséggel, az árnyék széle is látszik a földön, ahogy elvonul, épp mint egy felhőnél.
#8
A Hold gravitációja elhanyagolható mértékben téríti el a napsugárzást. Ehhez sokkal nagyobb tömegű égitestre volna szükség érdemi gravitációs lencsézéshez. (De mégha fenn is állna a jelenség, akkor is gyűrűs napfogyatkozásnál volna hatása, nem teljesnél.)
Az, hogy nincs érdemi gravitációs lencsézés, könnyen belátható abból, hogy a Nap látszólagos alakja nem torzul Holdfogyatkozás során. No meg abból is látszik, hogy hibás, amit állítasz, hogy a teljes napfogyatkozás során sötétebb lesz, nem világosabb...
#9 Igazad van! Lehet hogy a fény elhajlási jelensége okozza.
Tehát a fény elhalad valami mellett, és ettől megtörik.
De ettől még a gravitáció is szerepet játszhat.
Továbbá a sötétséget okozhatja a légkör kisebb szórása is. De lehet látszólagos is a szemünk miatt, amely kiegyenlítené a fehéregyensúlyt.
Kérlek írj vissza ha tévednék.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!