Hogyan lehet függő változók közti összefüggést kimutatni?
Van egy többváltozós vektorfüggvény f(x): R^n->R^m, amit amúgy nem lehet zárt alakban felírni csak numerikusan állítható elő. Vannak tehát az f(x)-nek fk(x) elemei, ahol k=1...m.
Elő tudom állitani nem csak a függvényértéket, hanem az összes deriváltat, azaz a J Jakobi mátrixot bármilyen x-re. J eleme R^mxn. Nyilván ez is numerikusan.
Q1) Meg lehet-e mondani, az f függvény tetszőlegesen választott komponenseire, hogy van-e köztük függvénykapcsolat, azaz fk(fl(x)) létezik-e.
Erre amúgy van egy módszerünk, de olyan kéne, ami matematikailag korrekt.
Egyik legprimitívebb példa:
f = [2 x + y^2; 4 x + 2 y^2]
esetben
f2 = 2 f1.
Q2) Erre nincs még ötlet egyáltalan: ki lehet-e deríteni, hogy az f egyik komponense felírható-e több másik komponens függvényeként, azaz pl fk(fl(x), fm(x)) létezik-e?
Akar egy kulcsszó is segíthet, hogy merre induljunk el.
Köszi, ha van ötlet!
fk(fl(x)) létezéséhez mindenekelőtt n=1 kéne, fk(fl(x), fm(x))-éhez pedig n=2.
De a példa alapján nem is erre vagy kíváncsi, hanem arra, hogy f1(x1..xn) előáll-e f2(x1..xn) függvényeként. A válasz nem, hiszen például ha f1 a szorzás, f2 az összeadás, akkor (3,3)-ban f2 értéke 6, f1-é 9, míg (2,4)-ben f2 ugyanúgy 6, de f1 = 8. Vagyis 6-ban ennek a függvénynek egyszerre kellene felvennie 8-at és 9-et.
Szóval néha a példához hasonlóan lehet f1-et f2-ből származtatni szépen kiszámítható módon, de legtöbbször nem.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!