A galaxisunkban történik csillagrendszerek ütközése?
A csillagászok észleltek már ilyen ütközést, vagy egy ilyen típusú ütközés utólagos nyomait, maradványait a galaxisunkban.
(Csillagrendszer alatt értem pl. a mi Naprendszerünket, de nem tudom, hogy ez-e a pontos gyűjtőneve ezen típusú rendszereknek. Szóval naprendszerek tudnak ütközni a Tejúton belül, vagy egy ilyen idős galaxisban, mint a Tejút, ilyen jellegű ütközések már nem jellemzőek ezekben az általunk is elfoglalt régiókban?)
Például a Naprendszerünk közeledik valamelyik szomszédos csillag felé, vagy eléggé ki vannak már úgymond "merevedve" egymáshoz képest a csillagok a galaxisunk ezen tartományaiban, ahol a mi Naprendszerünk is tartózkodik?
(Ez az egész igazából azért érdekelne, mert szeretném megtudni, hogy a Naprendszerünk a keringése során kerülhet-e olyan térrészébe a galaxisunknak, ahol találkozhat csillagközi anyaggal. Valamiféle gázfelhővel, aszteroidákkal, stb.)
Jó bónyolult lett ez a kérdésem, elnézést érte.
Minden mozgásban van, és igen, előfordul ilyen, csak nehéz megfigyelni, egyrészt mert lassú folyamatok, másrészt nem látjuk be az egész galaxist.
"a Naprendszerünk a keringése során kerülhet-e olyan térrészébe a galaxisunknak, ahol találkozhat csillagközi anyaggal."
A Naprendszer környezete aránylag nyugodt és ritka, de amúgy nincs kizárva, nagyon hosszú távon.
23 ezer fényévre vagyunk a galaxis közepétől. Azt mondják ez a rész egy viszonylag nyugodt hely, ezért is tudott itt kialakulni az élet az elmult 3 milliárd évben. A galaxisunkban 200-800 milliárd csillagot valoszinűsítnek, plusz a bolygok ezer milliárdjait. Szóval bármi megtörténhet, de megfigyelések szerint nincs a közelünkben semmilyen veszélyes állapot. A legközelebbi csillag, naprendszer 4-5 fényév távolságra van. Persze pusztán elméletileg megtörténhet, hogy már uton van egy nagyobb 20-30 km-es aszteroida, vagy egy 500 kilométeres kisbolygó ami pont eltalálja a földet.
A nagy mennyiségű viz is úgy érkezett a földre, hogy sok milliárd kisebb meteoríttal ütközött a föld milliárd évvel ezelőtt. Ha most lenne egy ilyen bombázás, az elpusztitaná a föld felszinét.
A legközelebbi csillagok távolsága a Naptól már néhány ezer-tízezer év alatt is jelentősen változik.
Ha valamelyik kb. 1.5 fényévnél közelebb jönne, az megzavarhatná az Oort-felhő objektumainak pályáját, de ez a köv. 80000 évben nem fog megtörténni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!