Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A Föld átlaghőmérséklete...

A Föld átlaghőmérséklete megnövekedhet annyira, hogy világszerte trópusi jellegű legyen a bolygónk éghajlata?

Figyelt kérdés

2022. márc. 23. 14:01
A kérdező szavazást indított:
Igen
Nem
16 szavazat
 1/6 anonim ***** válasza:
90%

Igen, például amikor teljesen véget ér a jelenlegi eljegesedési időszak.


[link]

[link]

2022. márc. 23. 14:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 TappancsMancs ***** válasza:
100%

Igen. Olyan volt még Magyarország területe is pár száz millió évvel ezelőtt. Konkrétan szubtrópusi éghajlat volt itt, páfrányokkal és mindennel ami tartozéka. Itt egy nagyon jól megírt, érdekes cikk az origótól: Magyarország kőbe zárt óceánjai.


Csak egy idevágó idézet: "A Dunántúlon a mai Indonéziára emlékeztető sekély trópusi-szubtrópusi szigettenger, a Nagyalföld helyén pedig mélyvizű nyílttenger hullámzott."


[link]

2022. márc. 23. 14:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 Mojjo ***** válasza:
90%
Nem. Kellően a sarkok felé a sok hónapos szinte teljes éjszaka ezt eleve nem tenné lehetővé. Ha ettől eltekintünk, ha a sarkok felé trópusivá válna az éghajlat, az egyenlítő környékén valami olyasmi lenne, ami nagyon túl van a trópusin és egészen máshogy kellene hívni.
2022. márc. 23. 15:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 Mojjo ***** válasza:
91%
@2: Biztos olvastad ezt a cikket? Az megvan, hogy a mai Magyarország egészen máshol, más szélességen (sőt, többfelé, szélességeken) helyezkedett el? Ahogy egyébként többször írják is ott...
2022. márc. 23. 15:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
56%

Az átlaghőmérséklet emelkedésével a mostani eseményláncon az elsivatagosodás felé tart a bolygónk.


Elképzelhető kiterjedt szubtrópusi időjárás, volt is már olyan korszaka a Földnek, de ahhoz sokkal "zöldebbnek" kell lenni a bolygónknak a jelenlegi állapotánál.

A jelenlegi felmelegesési folyamat elég határozottan a sivatagosodás felé halad, lásd a mediterrán térség időjárását, de Magyarországon is szárazabbak lettek a nyarak, Ausztráliában is kevesebb az eső.

Sőt egyes tanulmanyok szerint, ha a trópusi őserdők területe egy kritikus szint alá csökken, összeroppan a rendszer, és az Amazonas-medence is száraz szavanna lesz... a Föld nagy része pedig sivatag.

2022. márc. 23. 18:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 TappancsMancs ***** válasza:

Igen olvastam a cikket, de meglehetősen régen. Ettől persze az észrevétel jól jöhet a kérdezőnek, már hogy Magyarország területe is délebbre volt, viszont ettől még a Föld átlaghőmérséklete is nagyobb volt régen. Magyarország területének helyzetétől függetlenül is nagyobb volt az átlag mint ma. Néhány példa (közbevetve a mai átlag hőmérséklet 14 °C):


Kréta időszak 145–66 millió éve.

Az átlag hőmérséklet 18 °C ami 4 °C-kal magasabb a mai átlagnál.

"A valangini korszakban (korai kréta) a hőmérséklet ismét emelkedni kezdett, és a körülmények az időszak végéig nagyjából változatlanok maradtak."

"Az üledékmagok azt mutatják, hogy a trópusi tengerek felszínének hőmérséklete rövid időn belül akár 42 °C is lehetett, 17 °C-kal melegebb a jelenleginél, és átlagosan 37 °C körül alakult."


Jura időszak (vagy Jurassic) 200–145 millió éve.

Az átlag hőmérséklet 16.5 °C – 3 °C-kal magasabb a mai átlagnál.

"A jura éghajlata általában melegebb volt, mint a jelenlegi, körülbelül 5 °C-10 °C-kal, a légköri szén-dioxid valószínűleg négyszer magasabb volt. Az erdők valószínűleg a sarkok közelében nőttek, ahol meleg nyarak és hideg, néha havas telek voltak; nem valószínű, hogy jégtakarók voltak, tekintettel a magas nyári hőmérsékletre, amely megakadályozta a hó felhalmozódását, bár lehettek hegyi gleccserek."

"Az óceán mélysége valószínűleg 8 °C-kal melegebb volt a jelenleginél, és a korallzátonyok a szélesség 10 °C-kal tovább nőttek északra és délre."

"4-8 °C körüli globális hőmérséklet-emelkedés volt megfigyelhető a toarci korszak korai szakaszában..."

"A toarci meleg időszak alatt az óceánok felszínének hőmérséklete valószínűleg meghaladta a 30 °C-ot, az egyenlítői és szubtrópusi (30° É–30° D) régiók pedig rendkívül szárazak voltak, a Pangea belsejében a hőmérséklet valószínűleg meghaladta a 40 °C-ot."


Egy paleo klíma diagram: "Éghajlatdiagram az utóbbi félmilliárd évről". Láthatóan sok magasabb átlaghőmérséklet volt már, és nem tudok legalábbis arról, hogy a továbbiakban ezt ki lehetne zárni. Ha megnézzük a diagramot, akkor most hideg időszakot mutat, és többnyire jóval melegebb volt.

[link]


Részletező diagram csak az utóbbi 800 000 évről, és ezen belül is 4 a mainál melegebb időszak volt. Még 1 millió éven belül is ennyire voltak melegebb időszakok.

[link]


Mindenesetre ez, hogy Magyarország délebbre is volt és mozgott a tektonika, ettől függetlenül is a Föld melegebb volt átlagosan is. Talán még a sarki fél éves éjszakáról is kicsit - a sarki hosszú éjszakák időszakai azok a Föld tengelyferdesége miatt vannak és az régen is volt, szóval nem zár ki semmit felmelegedésileg, se régen se a jövőben. Elvileg.


Ami engem illet semmi okot nem látok rá, hogy ne lehetne újra nagyon trópus a Föld általánosan. Legalábbis szerintem úgy gondolom, hogy talán esetleg valahogy mondjuk akármi. :) Az 1-es válaszolóval inkább értek ebben egyet. De ha van valami Mojjo, akkor jöhet...

------

[link]

[link]

[link]

[link]

2022. márc. 23. 22:03
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!