Mit nevezünk sűrűségnek, a hajzselének van sűrűsége, mert sűrű anyagú, de a víznek nincs, mert folyik össze-vissza?
Sűrűségről anyaghalmazok esetén beszélünk, amikor az egyes részecskék halmazt alkotnak, a részecskék között van valamilyen kölcsönhatás/összetartó erő.
Tehat a víznek is van sűrűsége, ahogyan a hajzselének, és az asztallapnak is.
Tudomanyosan:
"A sűrűség (jele: ρ – görög: ró) az adott térfogategység tömegének mértéke. Ha egy test sűrűsége nagyobb, az annyit jelent, hogy adott térfogategységenként nagyobb a tömege. Egy test átlagos sűrűsége egyenlő a teljes tömeg és a teljes térfogat hányadosával. Egy sűrűbb anyagú test (például vas) kisebb térfogatot foglal el, mint egy ugyanakkora tömegű kisebb sűrűségű anyag (például víz)."
- Wiki
Ne keverd a szót a köznyepvi értelemben vett sűrűvel, hogy na ez a leves olyan sűrű lett, hogy már főzelék.
vagy
Ez ritka, nem sűrű.
Tehát a köznyelvi értelemben vett sűrűség, az nem ugyanaz, mint ami a fizikában van???
Ó, de buta voltam. Pedig én tényleg azt hittem, hogy amikor a fizikában sűrűségről beszélnek, akkor az ugyanaz, mint például a leves, ami szint már főzelék.
Tudományos nyelvben a sűrű az egységnyi térfogatú anyag tömege. Azaz, ha megtöltesz egy ugyanakkora vödröt pl. levegővel, vízzel, vassal, arannyal vagy higannyal, mennyire nehéz felemelni. Ez a sűrűség. A levegő könnyű, a víz nehezebb, a vas még nehezebb, stb.
A köznyelvi értelemben "híg" és "sűrű" (mint a főzelék), az tudományos nyelvben az a viszkozitás fogalma. "Sűrű"=viszkózus.
"A köznyelvi értelemben "híg" és "sűrű" (mint a főzelék), az tudományos nyelvben az a viszkozitás fogalma."
Vagy hogy közérthetőbb és magyar nyelvű legyen: a folyadék vagy gáz belső surlódása. Úgy szokták meghatározni, hogy egy kalibrált műszer egy hengert forgat a folyadékban és méri, hogy mekkora erő kell hozzá. Vagy egy csőben folyatják a folyadékot. Golyó süllyedési sebességét nézik. Stb...
A sűrűséget sokan keverik a viszkozitással, pl. a méz viszkózusabb, mint a víz. Én ezt úgy jegyeztem meg, hogy annak az anyagnak van nagyobb viszkozitása, amelyik jobban tapad. A méz “ragacsosabb”, mint a víz, mivel nehezebben súrlódik az adott felületen.
A sűrűség pedig a térfogattal és a tömeggel függ össze. Ró=m/V
Minél nagyobb egy anyag tömege egy adott térfogatra, annál nagyobb a sűrűsége, vagyis annak az anyagnak lesz nagyobb a sűrűsége, amelyiknek ugyanazon a térfogaton nagyobb a tömege.
A hajzselé egyébként gél, ami egy kolloid anyag.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!