Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A fúzióserőművek valóban...

A fúzióserőművek valóban hatékonyabbak lesznek mint az atomerőművek ?

Figyelt kérdés

Nem olyan régen láttam Magyarósi Csaba videóját az ITER-ről.

Abban azt mondják, hogy ez mennyire hatékony és , hogy elvileg ez lesz a leghatékonyabb energia előállítási módszer, sokkal hatékonyabbak ,mint egy atomerőmű. Ez igaz lenne ? Mennyivel lehet hatékonyabb egy ilyen ?


2022. febr. 22. 11:01
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
100%

Attól függ, mit értesz hatékonyság alatt.


Jó lenne, mert gyakorlatilag korlátlan mennyiségben áll rendelkezésre hidrogén, és a kapott melléktermékek radioaktivitása minimális.

Üzemzavar esetén sem veszélyes, a lakosságra.


De értékelhető hatásfoka per pillanat nincs, és nem is garantálható, hogy valaha lesz.

2022. febr. 22. 11:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 A kérdező kommentje:
Azt értem a hatékonyság alatt hogy ugyanannyi befektett energiából a fúziós erőműben többet kapok vissza mint az atomerőműnél.
2022. febr. 22. 11:34
 3/14 anonim ***** válasza:
51%

2#

Energia fizikai értelemben, vagy inkább munkaóra, stb. ?

2022. febr. 22. 11:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:
100%
Milyen hatásfokról ("hatékonyabb") beszélünk. Itt van egy "termodinamikai" hatásfok, azaz nézhetjük, hogy X betáplált energiából mennyi lesz a ténylegesen a drótból kivehető. Ugy gondolom, hogy ebben nem fog túl jól mutatni. Vagy van egy olyan, hogy "gazdasági" hatásfok. Ezt azt mutatja meg, hogy a teljes életciklus alatt (tehát onnantól kezdve, hogy valaki agyában megfogan a gondolat, hogy ide egy erőművet akarunk építeni, működik /ki kell nyerni az alapenergia hordozót pl. egy szenes erőműnél ki kell bányászni a szenet, meg kell tisztítani, elő kell készíteni tűzelésre, stb./, termeli az energiát, egészen odáig, hogy lebontják, ártalmatlanítják, vissza állítják a telephelyet /már amennyire lehet/). Valamilyen szinten "számszerűsítve" a környezeti hatásokat (pl. üvegház hatású gázok, egyéb környezet- és természet károsító hatások) is hozzá adni a költség oldalhoz. Van X Ft költség oldalon és ebből kinyerhető Y kWh villany. A végén el kell osztani az X-et az Y-al és kijön, hogy mennyibe került 1 kWh villany előállítása. Ez egy kicsit jobban számítható, becsülhető, és ebben valószínűleg (jelenlegi ismereteink szerint) jól fog teljesíteni a fúziós erőmű. Ami nehezíti, hogy pl. egy szenes erőmű esetén a TCO egy kis része az, hogy felépítik, és nagyobb része a folyamatos üzemben tartás (bányászat is ide értve), itt az lesz a baj, hogy az elején bele kell rakni iszonyú sok pénzt mert maga az erőmű irtózatosan drága lesz, és utána már az üzemi költség alacsonyabb lesz. És ez lesz a neheze, hogy ki tesz bele irgalmatlan mennyiségű pénzt ami vagy visszajön 15-20 év után vagy sem. Itt üzletileg irtózatosan rizikós. És ezért nem is halad annyira gyorsan a fejlesztése, mert mindenki fél attól, hogy mi lesz a pénzével amit beletesz.
2022. febr. 22. 11:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:

[link]

Azaz, ha jól értem önmagában még nem érte el azt, hogy energiatöbblet legyen, de látható, hogy jóval többet tudtak kinyerni,mint korábbi próbálkozások során.

De még akkor is, ha lesz energiatöbblet kérdés lesz, hogy ebből mennyi hasznosítható és mennyi ideig fenntartható.

Még ha fizikai értelemben nyereségesnek is mondható lesz, akkor is végül gazdaságilag is megtérülőnek kell lennie.

Érdekes kérdéseket vethet fel szerintem, ha mondjuk 3 év alatt létesíthető és csak 5 évig működőképes a fúziós reaktor, de mondjuk ennyi idő alatt kb 2-3 új létesítéséhez szükséges pénzt termelne.

2022. febr. 22. 11:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:
Közben látom a viszont válaszodat. A "fizikai hatásfok" nem magas, tehát abból a fizikailag betáplálát energiából viszonylag sok elmegy a saját maga fentartására. Viszont mivel igen nagy energiák várhatóak, gazdaságilag vissza billen a mérleg. Egy egyszerűsített példa, neked szükséged van mindennap egy tábla csokira. Tudsz olyat csinálni, hogy drágán minden nap készüljön egy tábla csoki. De tudsz olyat is csinálni, hogy mindennap készül 20 tábla csoki, amiből 19-et "kidobsz" és csak azt az egyet eszed meg amire tényleg szükséged van. És a végén kijön, hogy "gazdaságilag" jobban jártál, mert a 20 tábla csoki olcsóbban jött ki, mint ha csak 1-et csináltál volna. (tudom kicsit sántit a példa), de itt is ez van. Annyira mások az arányok, hogy ha a ténylegesen megtermelt energia csak kis része hasznosítható közvetlenül, a többi meg megy a "kukába" édes mindegy.
2022. febr. 22. 11:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 Valentino BROssi ***** válasza:
0%
Nagyon nagy hatékonysággal alakítja át a rálocsolt milliárdokat üres ígéretekké. Amennyit fúziós erőmű fejlesztésre terveznek költeni az elkövetkezendő évtizedben annyiból a jelenleg rendelkezésre álló megújuló technológiákkal kétszer is le lehetne fedezni a támogató államok teljes energiaszükségletét.
2022. febr. 22. 13:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim ***** válasza:
100%
7.: Mutass fenntartható megújulót! Ami képes kiszolgáltani akár csak Magyarország csúcsigényét.
2022. febr. 22. 13:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 Valentino BROssi ***** válasza:
0%

#8: Gazdaságilag mindegyik fenntartható, különben nem foglalkoznának vele privát szektorbeli jövedelmező vállalkozások. A környezeti fenntarthatóságot tekintve meg komolyan bizonygatni kell, hogy bármelyik megújuló van annyira - vagy még jobban - fenntartható, mint egy 150 millió °C-ra hevített beton- és ritkafém kocka? A tudomány nem szentesíti azt, hogy a fúziós energia már bekerüléskor óriási környezetterhelést fejt ki, a lítiumbányászat biogazdálkodásnak számít egy reaktor nyersanyag szükségletéhez képest.

De tegyük fel, hogy lehet ezt az egészet fenntarthatóan csinálni és örök életet kapunk ingyen árammal - mit csinálunk vele? Nos, a Jevons-paradox szerint az energiafelhasználás az olcsó energiával az egekbe szökik, vagyis még többet fogunk szennyezni vele.

2022. febr. 22. 14:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 A kérdező kommentje:

Köszi a válaszokat.

Alapból ez miatt tettem fel a kérdést .

[link]


Itt mondja a pali, hogy 50MW befektetett energiából 500MW szeretnének kiszedni

2022. febr. 22. 14:18
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!