Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogyan terjed tovább az...

Hogyan terjed tovább az ingerület?

Figyelt kérdés
Idegsejtekben hogyan terjed tovább az ingerület? Oké, kialakul az akciós potenciál, az axon elején megváltozik a feszültség. A szomszédos területen a megváltozott feszültség, esetleg a megváltozott pólusok, koncentrációk váltják ki az ingerületet? Az ionok révén másodfajú elektromos vezetést kell elképzelni?

2022. febr. 12. 22:27
 1/6 A kérdező kommentje:
Valamint nyugalmi potenciálnál a sejten kívüli vagy a belüli tér koncentrációja a nagyobb? Mert kis mértékben K+ kiszivárog belülről (a könyv a cc. különbségre hivatkozik), míg akc. pot.-nál is elvileg a cc. különbség miatt áramlik be a Na+
2022. febr. 12. 22:32
 2/6 sadam87 ***** válasza:
100%

Az akciós potenciál akkor alakul ki, hogyha a membránpotenciál depolarizálódik, és eléri a küszöbptoenciált. Ekkor nyílnak a feszültségfüggő nátriumioncsatornák, amik további depolarizációt okoznak. (És késleltetve kinyílnak a feszültségfüggő káliumioncsatornák is.)

Amikor az akciós potenciál kialakul egy adott ponton, a szomszédos membránterületek is depolarizálódnak, így ott is eléri a membránpotenciál értéke az küszöbpotenciált, és így ott is ki tud alakulni akciós potenciál. (Illetve mielinizált axon esetén csak a Ranvier-féle befűződésekben tud kialakulni akciós potenciál, így ezek között ugrálva terjed az ingerülte, így felgyorsul az ingerületvezetés.)

"Az ionok révén másodfajú elektromos vezetést kell elképzelni?"

A membránon keresztül igen, de ne úgy képzeld el, hogy akkor elszaladnak az ionok az axondombtól az axonvégig. A depolarizációs hullám terjed végig az axonon.

"Valamint nyugalmi potenciálnál a sejten kívüli vagy a belüli tér koncentrációja a nagyobb? "

Mármint mire nézve? A káliumionok esetében az intracelluláris koncentráció jóval nagyobb (bő tízszer), mint az extracelluláris. Míg a nátriumionok esetében pont fordítva.

2022. febr. 12. 22:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen a segítséget!

A koncentrációt a folyadékra értettem. Az ionok arányaival tisztában voltam. A diszpergált részecskék koncentrációját kell csak nézni? Lehet rosszul értelmeztem ezt az egészet. Ha az egyik tér koncentrációja magasabb, mint a másiké (gondolok arra, hogy a sejten belül még egy csomó másik oldott anyag van), akkor hogy áramlik be passzívan egy másik részecske (oké, hogy belül annak alacsonyabb a cc.je, de oldatokról van szó, nem gázelegyekről.)

Nehézkesen fogalmazom meg a nemértésemet, nem tudom, mennyire világos az, amit írok.😅

Idegrostoknál pedig hogy depolarizálódik a szomszédos terület? A mielinekkel fedett részen nincsenek csatornák, ott nem történik depolarizáció. A következő Ranvier befűződés pedig távolabb van. Hogy ér el oda a hatás?

2022. febr. 13. 17:01
 4/6 sadam87 ***** válasza:

"A koncentrációt a folyadékra értettem."

Ezt így nem nagyon tudom értelmezni...

"Ha az egyik tér koncentrációja magasabb, mint a másiké (gondolok arra, hogy a sejten belül még egy csomó másik oldott anyag van), akkor hogy áramlik be passzívan egy másik részecske (oké, hogy belül annak alacsonyabb a cc.je, de oldatokról van szó, nem gázelegyekről.)"

Az anyagok diffúziója csak a saját koncentrációviszonyaiktól függ. (Itt persze kicsit bonyolultabb dologról van szó, mint a diffúzió, hiszen ionokról beszélünk, így a membránpotenciál is számít. De ha csak a koncentrációviszonyok hatását nézzük, akkor minden részecske mozgását csak a saját koncentrációviszonyai határozzák meg.)

"(oké, hogy belül annak alacsonyabb a cc.je, de oldatokról van szó, nem gázelegyekről.)"

És?

(A "cc." egyébként töményet jelent.)

"Idegrostoknál pedig hogy depolarizálódik a szomszédos terület? "

A beáramló nátriumionok szétdiffundálnak az axonban és depolarizálják a szomszédos területeket is.

" A mielinekkel fedett részen nincsenek csatornák, ott nem történik depolarizáció."

Mielinizált axonnál ez tényleg így van.

"A következő Ranvier befűződés pedig távolabb van. Hogy ér el oda a hatás?"

A beáramló nátriumionok szétdiffundálnak az axonban és depolarizálják a szomszédos befűződést is. (Épp ezért nem lehetnek egymástól túl távol.)

2022. febr. 13. 17:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:

"Az anyagok diffúziója csak a saját koncentrációviszonyaiktól függ."

Köszönöm :D ezzel megválaszoltad, ezt próbáltam megfogalmazni. Ezt eddig nem tudtam. Azt hittem, csak a gázoknál van ez így.


"(A "cc." egyébként töményet jelent.)"

Köszönöm, hogy felhívtad rá a figyelmemet! Így már rémlik, de a biosztanárom sokszor használja ezt a koncentráció rövidítésére, úgy tűnik, átvettem tőle.


"A beáramló nátriumionok szétdiffundálnak az axonban és depolarizálják a szomszédos területeket is."

Ez a másik kulcsválasz, így már tiszta a kép.


Nagyon sokat segítettél, köszönöm szépen!:)

2022. febr. 13. 19:54
 6/6 sadam87 ***** válasza:
Nincs mit!
2022. febr. 13. 19:55
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!