Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mik a fő lépései annak, hogy...

Mik a fő lépései annak, hogy egy t-sejt felismerjen egy addig nem ismert vírus összetevőt? Lehet angol rajzos leírás is, ha a netről linkelitek. Csak az új t-sejtek tudják majd felismerni?

Figyelt kérdés
2022. jan. 12. 11:54
 1/7 hollófernyiges ***** válasza:
80%
2022. jan. 12. 11:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
100%

A fő lépés az, hogy az adott T-sejt receptorába úgy-ahogy illeszkedjen egy virális antigén (általában peptid, azaz egy vírus által gyártott fehérje egy lebontott darabkája). Ha az addig nem ismert vírus egyes részei kellően hasonlítanak egy régebbihez, amit már ismer a szervezet, akkor lehet hogy lesznek olyan antigének, amelyeket egyből felismernek a meglévő T-sejtek.

Ha nincs ilyen, akkor várni kell, amíg egy vagy több naiv ("random" gyártott) T-sejt végre sikerrel jár. Azok utána reprodukálják önmagukat, és használható immunválaszt adnak.

2022. jan. 12. 12:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:
Rájöttem, hogy jobban is feltehettem volna a kérdést, mert igazából a lényeg, amit tudni szeretnék, hogy fertőzés vagy akár egy oltás hatására, elindul az immunválasz, akkor az antitestek gyártása mellett az új t-sejtek is úgy érnek már, hogy szintén felismerik ezeket a az antigéneket, de még más antigéneket is felismernek, mondhatni felprogramozónak sok antigénre?
2022. jan. 12. 13:21
 4/7 anonim ***** válasza:
100%

Nem teljesen értem hogy mire gondolsz, az antitestes immunitás (B-sejtek révén) és a T-sejtes immunitás nem járnak annyira kéz a kézben, inkább az adaptív immunrendszer két fő ágának lehetne nevezni őket.


Egy T-sejt egyféle antigént ismer fel, nem tud többfélére felprogramozódni. Amikor egy T-sejt elkészül, akkor annak véglegessé válik a TCR receptora. Ha célt talál, akkor a naiv T-sejtből aktivált T-sejt lesz, és elkezdi sokszorosítani magát killer/helper/memória változatokban. A memória T-sejtek aztán meg is maradnak hosszabb ideig.


Ha valami teljesen új fertőzést kapsz, és a vírusnak nincsenek olyan antigénjei, amiket a már meglévő antitestek vagy memória B/T sejtek felismernek, akkor a naiv B- és T-sejtek kezében van a sorsod. Közülük kell valakinek pont olyan receptorral rendelkeznie, ami felismeri az új virális antigének valamelyikét. Ha szerencsés vagy, hamar megtörténik egy ilyen antigén-naiv sejt találkozás és beindul az immunválasz. Ha nem vagy szerencsés, akkor lehet hogy napokat is várnod kell, amíg végre bemákolsz egy olyan naiv T-sejtet, aminek pont jó a receptora, és végre észleli a problémát az immunrendszered.

2022. jan. 12. 14:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:

Hmm, pedig úgy gondoltam, hogy több antigént tud felismerni egy t-sejt, de nem is tudja jobban felismerni, mint ahogy egy antitest kötődne.

Igazából onnan jött az egész, hogy most úgy tudom t-sejtes oltáson dolgoznak és hogy mi az eltérés, miért jobb ez.

2022. jan. 12. 14:41
 6/7 anonim ***** válasza:
A madárinfluenzánál volt olyan eset, hogy valaki úgy halt bele, hogy még láza se volt.
2022. jan. 12. 16:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
100%

Most megnéztem hogy mi az a T-sejtes oltás, mert először hallok ilyet. Úgy látom hogy ez csak egy félrevezető megnevezés: peptid alapú oltásról van szó, ami közvetlenebbül indukál T-sejt választ, mert átugorja az RNS átíródás - fehérje legyártás - fehérje lebontás lépéseket, rögtön a peptidekkel kezd.

Az viszont elég egyéni, hogy kinek az immunrendszere mely peptideket találja hasznosnak, ugyanis a HLA génjeid (amik a peptideket elkapják és kiviszik a sejtfelszínre, hogy a T-sejt megnézhesse) viszonylag egyediek, és más-más alakú peptidek illeszkednek beléjük. De gondolom úgy tervezik majd, hogy a leggyakoribb HLA allélokhoz mindenképp legyen pár pontosan stimmelő peptid. Sőt, igazából simán lehet belőle európai, kínai, afrikai verziót csinálni, az adott népcsoportra leginkább jellemző HLA allélokra optimalizálva. Bele se merek gondolni, milyen konteókhoz vezet majd...

2022. jan. 12. 17:01
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!