Meg lehet határozni az ember mikor ébredt öntudatra?
Meg kellene magyaráznod, mit értesz öntudat alatt.
Az, hogy saját magát érzékeli, a cselekvését kontrollálja, az minden állatnál megvan, az éntudat is kifejlődött már állatoknál is, ez kimutatható tükörpróbával, amikor megismeri saját magát, vagy nekitámad, mert más élőlényként azonosítja a tükörképét,
Gyermekeknél két éves kor körül alakul ki az éntudat, akkor van az un. dackorszak, mert rájönnek a csemeték, hogy lehet saját akaratuk, hogy ők döntésképes lények és ekkor ezt úgy fejezik ki, hogy mindenre nemet mondanak.
Ha erre gondoltál, akkor ezt nemigen lehet a homo sapiensnél pontosan megállapítani, mikortól van, csak megsaccolni lehet, az embereket ábrázoló barlangrajzok korában már kellett, hogy legyen, de valszeg már korábban is volt.
A fejlett majmoknak már van, szóval az "embernek" mindig is volt.
Amúgy a tükörpróba nem mindig pontos. Sok állat nem ismeri jól fel magát egy tükörben, de van öntudata, és esetleg egy rosszabb tükörben jobban felismeri magát.
Ez nem olyan, hogy van vagy nincs. Fokozatai vannak, a fejlődésünk alatt alakult ki lépésről lépésre.
Bizonyos szintjével, mint írták is, más állatok is rendelkeznek.
Ezért nem lehet egy vonalat húzni, hogy idáig nem volt, innentől meg van.
Például a kutyáknak nincs ilyen.
De testképtudatuk már van.
Egy kutya kiválóan tudja, hogy egy adott helyen át fog férni, vagy sem.
Ember alatt gondolom, a Homo Sapiens fajt érted. Öntudat alatt meg gondlom azt, hogy felfogja tetteit, gondolatait, érzéseit és azokat sajátjaként kezeli.
Ha ebben megállapodnánk, még akkor is nagyon nehéz lenne meghatározni, hogy pontosan mit értünk öntudat alatt, hiszen maga a tettek, gondolatok, érzések is elég bonyolult biológiai és kulturális jelenségek. Ezeket kéne összeszedni egzakt módon kifejezni és eldönteni, hogy mik azok közülük, amik elengedhetetlen felételei az öntudatnak. ÉS még így sem kaphatnánk egy éles határvonalat, ami után már egyértelműen öntudatról beszélhetünk. Mert ezek alapjai már a nagyon primitív élőlényekben is részben fellelhetőek. Tehát az öntudat kialakulását csak folyamatként lehet értelmezni, aminek különböző sajátosságai az élet megjelenése óta formálódnak.
Abban szerintem megállapodhatunk, hogy egy baktériumnak még nincs öntudata. Na de mi a helyzet egy kutyával?! A jutalomfalat kivárása pl. egy elég egyértelmű jele annak, hogy tisztában van önnön létezésével és cselekedetei jelentőségével is. Valamilyen szinten mindképp felgoja tetteit, érzelmeit, gondolatait, és azokat sajátjának tekinti. Ha ez nem lenne így, akkor nem érzene empátiát gazdája irányában és nem lehetne megtanítani a jutalomfalat kivárására. Lehet vitatkozni, hogy a kutyának van-e öntudata, de a pusztán ösztönlény kifejezés mindenképp kérdéses. Ennyi erőből magunkat is tekinthetnénk pusztán ösztönlénynek, aki csak megtanulta hogyan tud uralkodni ösztönein...
Az mindjeképpen kijelenthető, hogy az emberré válás során maximum bonyolultabb lett az öntudatunk, de nem akkor formálódott látványosan és viszonylag gyorsan olyanná, amit ma is ismerünk. Ez egy nagyon hosszan elhúzódó folyamat volt, aminek nagyon sok jellemzője párhuzamosan, eltérő ütemben alakult ki. Az alapjai meg egészen az első élőlényekig visszavezethető.
Ne keverjük a dolgokat: a kutya képes gondolkodni.
Ismeri a múltat, s van fogalma a jövőről is.
Öntudata az nincs.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!