Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Miért kell ilyen egyszerűen...

Miért kell ilyen egyszerűen kizárni a földönkívüli élet lehetőségét és random exobolygókra rámondani hogy van rajtuk élet?

Figyelt kérdés

Például jön a hír, hogy felfedeztek egy új bolygót vagy naprenszert. Mondják, hogy a bolygó lakhatósági zónában van, lakható, a többi nem. Ilyenkor felmerül bennem a kérdés, aláírom lehetséges az élet, de lehet, hogy egy földönkívüli fajnak máshoz szokott a szervezete vagy máshogy alakult az evolúciójuk és lehet hogy pont egy kietlennek tűnő bolygón van élet.

Nem akarok okoskodni, de szerintem egy többszáz vagy millió fényévre lévő naprendszer bolygóját már nem is lehet annyira részletesen kutatni szerintem.

Nektek mi a véleményetek?


2021. nov. 13. 21:49
1 2
 1/20 sadam87 ***** válasza:
91%
Nyilván lehet, ezért tartják a Szaturnusz Titán holdját is a lehetséges jelöltek között a Földön kívüli élet színhelyére. De jelenleg csak egyetlen egy élővilágot ismerünk: a földit. Ilyneről tudjuk, hogy létezik, másmilyenről nem. Logikus, hogy először ilyet próbálunk keresni. Akkor is, ha tisztában vagyunk vele, hogy elképzelhető, hogy más körülmények között is kialakul az élet.
2021. nov. 13. 21:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/20 anonim ***** válasza:
93%
Ilyenkor ugy ertik, hogy a foldi elet (valamilyen formaja) szamara lakhato zonaba esik. Mivel csak a foldi eletet ismerjuk egyelore, masmilyet nem.
2021. nov. 13. 21:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/20 anonim ***** válasza:
94%

A lakható zóna azt jelenti, hogy a bolygó olyan távolságban kering a csillagától, hogy a felszínén (megfelelő körülmények között) lehetséges a folyékony víz jelenléte.

Itt még életről nem beszélt senki.

Elsősorban ezeken a bolygókon érdemes életet keresnünk, mert ezeken lehetséges a földihez hasonló élet, amiről tudjuk milyen módon lehet detektálni. (nagyjából)

Ha egy bolygó légkörében ammónia, metán, aminosavak találhatók, akkor a földihez hasonló élet jele lehet. De ez még mindig nem jelent semmit. Sok ilyen égitestet ismerünk, még itt a Naprendszerben is, mégsem sikerült sehol semmiféle életet felfedezni.

2021. nov. 13. 22:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/20 anonim ***** válasza:
2%

Több földönkívüli faj is látogatja a bolygót, némelyik a kormányokkal is kapcsolatot tart fenn.technikát és filozófiát adnak ezért cserébe.

Ezt a földi elit az elnyomásra használja fel.

2021. nov. 13. 22:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/20 sadam87 ***** válasza:
80%

#4

Én is mindig filozófiával akarok fizetni a kocsmában, csak sajnos ott nem fogadják el. :(

2021. nov. 13. 22:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/20 EagleHUN ***** válasza:
73%

"

Mondják, hogy a bolygó lakhatósági zónában van, lakható, a többi nem. Ilyenkor felmerül bennem a kérdés, aláírom lehetséges az élet, de lehet, hogy egy földönkívüli fajnak máshoz szokott a szervezete vagy máshogy alakult az evolúciójuk és lehet hogy pont egy kietlennek tűnő bolygón van élet.


Nem akarok okoskodni, de szerintem egy többszáz vagy millió fényévre lévő naprendszer bolygóját már nem is lehet annyira részletesen kutatni szerintem.

"


Egyrészt igaz amit előzőek mondanak, de ez a lakhatósági zónában van már eleve egy jóval tágabb értelmezése annak hogy itt a földön milyen az élet. Ha jól emlékszem a földünk felszíni átlag hőmérséklete 16 fok körül van.

A lakhatósági zónában van kifejezésre a válasz meg hogy folyékony víz van rajta vagyis 1 atmoszféra nyomást alapul véve 0-99 C közt van. Nyilván ha más a nyomás akkor az értékek is mások. De a lényeg a folyékony víz jelenléte.


És bár igaz hogy nem is ismerünk más életet mint a víz alapút. De jó okunk van rá és nagyon jelentős tudományos kutatásokra építenek ez ügyben hogy a nem vízalapú élet esélye igen csekély. Rengeteg világegyetemben is előforduló anyagot vizsgáltak meg ilyen szempontból például ammóniát, metánt stb és egyszerűen azok a fizikai kémiai folyamatok amiből bármi élő lehet azokban nem lehetségesek.


Szintén nem lehet forró gőzben és jégben sem.


De az a kifejezés és hőmérsékleti tartomány hogy lakható zóna a Földinél kb 100x több lehetőséget ad az életnek és mind olyan ami pont nem feleltethető meg a Földinek.


És de kutatható és elég jó is.

A keringési idejéből és a központi csillag kimozdulásából a tömege és csillagtól való távolsága is meghatározható az idegen naprendszer beli bolygóknak.


Ha még át is vonul a csillaga előtt a pontos mérete is kijön és légkörének összetételéről is kapunk információt.


Amit aztán távcsöves fénymérésekkel spektroszkópiával is pontosítanak.


Mindent egybevetve jelenleg a földinél mint lehetőségnél egy 100x nagyobb tartományban vizsgálják a lehetséges élhető bolygókat.

Ahol viszont így 1/100 csak az esélye hogy hasonló lesz és nem valami teljesen más. (De mindenképp vízalapú)


Nincs persze kizárva a nem vízalapú élet lehetősége, csak azt jelenleg nem kutatják mert túl valószínűtlen. Aztán persze lehet majd egyszer egy nagy meglepetés ami miatt újra előveszik majd ezt a témakört is.

De addig marad ez.


Egyébként a limit ameddig tudnak bolygót kutatni az néhány ezer fényév.

Tehát a saját galaxisunkon belül egy ekkora sugarú gömböt tudnak.

Ami mindössze néhány százalékát teszi ki az egész galaxisnak!


Millió fényévre meg már más galaxisok vannak ott az egyes csillagokat sem tudják nagyon kutatni bolygókat meg kb sehogyan sem. Néhány szupernóva pulzár fly és hasonlóak kivételével ezek látszanak más galaxisokban is.


Remélem ettől tisztult benned a kép kérdező arról hogy amit ma kutatnak abban nagyon is benne van a földitől akár nagyon is különböző élet lehetősége.

2021. nov. 13. 22:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/20 anonim ***** válasza:
5%

Olyan filozófiát amit különböző illuminati csoportok használnak fel a közösségi médiában pszichológia nyomásra és jellemformálásra.

Ilyen emberek mint akik a Bilderberg csoport, ezeket a sötét filozófiákat olyan helyeken gyakorolják, mint Usa-ban a Bohemian Grove, ahol titkos szertartásokat csinálnak.

[link]

Jól nézzétek meg a képeket, több amerikai elnököt is lefotózak lesifotósok, mikor ott voltak.

2021. nov. 13. 22:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/20 anonim ***** válasza:
93%
Röviden: egyelőre olyan életet próbálunk találni, amit felismerünk. Bődület sok földszerű bolygó van, még ezek közül sem találtuk meg mindet. Ha majd az összes ilyet megnéztük, akkor kezdhetjük keresni a lakhatósági zónán kívül is. Még egyszerűbben: a legegyszerűbb, legkézenfekvőbb dolgokkal kezdjük= földszerű bolygók, lakhatósági zóna, folyékony víz, szén alapú élet keresése.
2021. nov. 13. 22:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/20 anonim ***** válasza:
96%

Én egyszer írtam ki ide kérdést, aztán elég egyértelmű volt, hogy a válaszadók szerint nem csak szén alapú élet létezhet.

Sajnos már nem emlékszem, hogy mit írtak többen is.


Másrészt nem tudom mi igaz ebből, de olvastam egy elmélkedést, hogy a mi szén alapú életünk is legalább akkora csoda, hogy igazából bármiből kialakulhatna ennyi erővel élet.

2021. nov. 14. 03:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/20 anonim ***** válasza:
88%

Létezhet más alapú élet is a szénalapún kívül, de a hozzánk hasonló életnek nagyjából tudjuk, hogy mik az igényei. Bár az is igaz, hogy egyetlen bolygó amiről tudjuk, hogy van élet a Föld, itt meg számunkra annyira egyértelmű az élet jelenléte, hogy pontosan azt sem tudjuk milyen körülményekre van szükség a kialakulásához (Főleg, hogy az élet kialakulásakor még nagyban eltértek a földi körülmények a maitól).

Persze létezhet más alapú élet. A tudósok sokat foglalkoznak a szilíciummal, mint lehetséges alap, de azzal az a probléma, hogy kötései a szénnél gyengébbek, és oxigén hatására kikristályosodik, vagyis radikálisan más környezet kell hozzá, amiről egyáltalán nincs semmi példánk, ellenben a szénalapú élettel. Sőt azt mondják, hogy a folyékony metán hasonlóan oldja a szerves anyagokat mint a víz, csak a metán hidegebb környezetben folyékony állapotú.

Az előbbiek alapján ott tartunk, hogy élet nem csak a lakható zónában alakulhat ki, hanem akár azon túl is, de mi ott keresünk, ahol hasonlóak a miénkhez a körülmények, mert a hozzánk hasonló életet talán tudjuk azonosítani.

Példának okáért idegen élet után kutatnak a Marson (ami egyébként a lakható zónában lenne, de vékony légköre miatt felszíne hideg a folyékony víznek), ahol egyébként bizonyítottan vannak szerves molekulák (az élet építőelemei, de önmagukban nem élnek, csak molekulák), a Vénuszon nemrégiben az élet egy melléktermékét (nem csak élőlények termelhetik), foszfint találtak a magaslégkörben, pedig annak ellenére, hogy a Vénusz is elméletben a lakható zónában van, légköre túl vastag, így a naprendszer legmelegebb bolygó, a folyékony víznek túl meleg. Ezeken kívül ott van a Jupiter Európa holdja, amin tudjuk, hogy folyékony óceán (elipszispálya okozta surlódás miatt) van, pedig elég távol van a lakható zónától. Ahogy előttem írták a Szaturnusz Titán holdján is kialakulhat az élet. A Titán sűrű légkörrel, és folyékony etán-, metántavakkal rendelkezik (ahogy előbb írtam a metán jól oldja a szénalapú szerves anyagokat). És eddig mégcsak a naprendszerünkről írtam.

Tudjuk, hogy a gázóriás exobolygóknak a mi gázóriásainkhoz hasonlóan lehetnek holdja. Már több exoholdról is tudunk. Vannak a lakható zónában lévő kőzetbolygók, amiket most kutatunk hiszen az ott kialakulható életről van sejtésünk. Aztán lehetnek a Titán holdhoz hasonló bolygók, de szerves anyagot találtak már meteoritban is. És ez csak a földihez hasonló élet kutatása jelenleg, így akár más molekula is lehet az alapja (pl.: szilícium), amihez persze más körülmények szükségesek.

Igazából azért nehéz az élet kutatása, mert csak ötleteink vannak, hogy hol keressük. Ezért is kezdjük azzal, hogy a miénkhez hasonló életet keressük, mert erre van példánk.

Egyébként én azt szoktam mondani, hogy még az sincs bizonyítva, hogy nem alakulhat ki minden égitesten valamilyen élet.

2021. nov. 14. 09:21
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!