A láva nedves??
A mélyből jövő magmának van víztartalma, ez azonban a nyomás csökkenésével gázként különválik, így a felszínre kerülő lávából már ki lesz gőzőlögve.
A nedvesítés olyan, mint a súrlódás: csak két érintkező anyag közt értelmezhető fogalom.
És attól függ, hogy mi az a két anyag.
A magma viszkozitás és fajsúlya függ a benne lévő anyagoktól. Mivel a nagy mélységben lévő magma képes a vizet magában foglalni, és ez a viszkozitására, fajsúlyára, ennél fogva a köpenyben való mozgására is hatással van, ezért egyes reológiai, geológiai folyamatok megértésénél ennek lehet jelentősége. Létezik tehát ,,vizes'' magma, ahol ennek külön jelentősége van, itt azonban mélyen a köpenyben levő anyagokról van szó, nem a felszíni láváról, bár persze igaz, hogy épp egyes vulkánossági folyamatok megértéséhez épp a még mélyben lévő magma viselkedését is érteni kell.
Ez nemcsak a felszínre emelkedő magma esetében igaz, hanem a másik irányú folyamatnál is. A mélytengri árkoknál, a ferdén a magmába lefelé bukó óceáni kőzetlemezzel sok mélytengeri üledék is a felszín alá kerül. Persze egy része kitorlódik, de sok üldedék így is a felszín alá kerül. A víz egy része kipréselődik ugyan, de sok víz zárványokban, repedésekben így is bekerül a köpenybe. A lefelé hatoló közetlemez a kellő mélységben megolvad, a nagy nyomáson viszont a víz továbbra is a részét képezhet az olvadéknak - szuperkritikus folyadék halmazállapotban.
Ez a szuperkritikus folyékony víz mindenesetre fajsúlyára nézve viszont jeletősen könnyebb a köpeny anyagánál, így felmelekedve a fölötte levő magmába hatol, annak olvadspontját és fajsúlyát is lecsökkenti. A magma így meg is olvad, és a felhajtó erő miatt a felszín felé is tör, a felszínt elérve. A felszínnél ezek az üledéki és vizes összetevőkben gazdag magmamanyagok igen robbanásos természetű vulkánokat képezhetnek.
A legidevonatkozóbb bekezdés:
Beyond the forearc basin, volcanoes are found in long chains called volcanic arcs. The subducting basalt and sediment are normally rich in hydrous minerals and clays. Additionally, large quantities of water are introduced into cracks and fractures created as the subducting slab bends downward.[16] During the transition from basalt to eclogite, these hydrous materials break down, producing copious quantities of water, which at such great pressure and temperature exists as a supercritical fluid.[17] The supercritical water, which is hot and more buoyant than the surrounding rock, rises into the overlying mantle, where it lowers the melting temperature of the mantle rock, generating magma via flux melting.[18] The magmas, in turn, rise as diapirs because they are less dense than the rocks of the mantle.[19] The mantle-derived magmas (which are initially basaltic in composition) can ultimately reach the Earth's surface, resulting in volcanic eruptions. The chemical composition of the erupting lava depends upon the degree to which the mantle-derived basalt interacts with (melts) Earth's crust or undergoes fractional crystallization. Arc volcanoes tend to produce dangerous eruptions because they are rich in water (from the slab and sediments) and tend to be extremely explosive.[20] Krakatoa, Nevado del Ruiz, and Mount Vesuvius are all examples of arc volcanoes. Arcs are also associated with most ore deposits.[19]
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!