Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Miért nagyobb Magyarország...

Miért nagyobb Magyarország középhőmérséklete naptávolban, mint napközelben?

Figyelt kérdés

2021. okt. 4. 23:28
 1/5 anonim ***** válasza:
88%
Naptávolban van nyár, azért akkor melegebb van mint télen...
2021. okt. 4. 23:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
93%
A magyarázat az, hogy a földi hőmérsékletre nagyobb hatással van a fény beesési szöge, mint a Nap távolsága. Nyáron vagyunk naptávolban, de akkor magasabb a beesési szög, ezért melegebb van. (Legalábbis itt az északi féltekén. A délin fordítva van.)
2021. okt. 4. 23:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
88%

Az évszakoknak nincs sok köze a Naptól való távolság változásához. A földpálya igen közel áll a körpályához. Az évszakok változását a Föld forgástengelyének és az ekliptikának a szöge okozza.


[link]

2021. okt. 5. 02:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
100%
Annyit tegyünk hozzá, hogy a bolygót érő teljes besugárzás naptávolságból fakadó éves váltakozása nem elhanyagolható, kb. 6-7 százalék. Ez egy adott helyen a közelében sincs a tengelyferdeség miatti hatásnak (tehát az évszakokat nem ez okozza), ahhoz viszont elegendő, hogy elvben a déli féltekének az északihoz képest határozottabb évszakai, melegebb nyarai és hidegebb telei legyenek. Hogy mégis pont az ellenkezőjét lehet megfigyelni az a déli félteke sokkal nagyobb arányú víztömegének köszönhető.
2021. okt. 5. 10:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 TappancsMancs ***** válasza:

"Miért nagyobb Magyarország középhőmérséklete naptávolban, mint napközelben?"


Mert nem a Naptól való távolság számít - mint már írták is - hanem a napfény beesési szöge merőlegesebb vagy laposabb a talajra (sík talajt véve mintának). Itt van három kép amin ez látható, és ha kisebb területre esik ugyanannyi napfény, akkor jobban is fogja melegíteni:

[link]

[link]

[link]


A ferde földtengely miatt a féltekék is fordulnak a Nap felé a pályán haladva, és ezért a napfény beesési szöge az előbbi ábra szerint merőlegesebb is lesz:

[link]


Talán érdemes megemlíteni, hogy a jellemző földpálya ábrázolás is téves, mivel aránytalanul mutatják a Föld Naphoz közeli és távoli helyzetét, a nélkül, hogy feltüntetnék a túlzott szemléltető ábrázolási módot. Tehát ez így téves, és sajnos sokan tényleg azt hiszik, hogy ennyire nagy a különbség a távoli és közeli helyzetek között. Pedig írja is...

[link]


---


Azt még ki szokták felejteni furcsa mód - pedig a tudomány közölje már ami számít - hogy a Nap nyáron kb kétszer annyit van fent, mint télen, és az nem kevés különbség a melegítésben sem.


nyár kerekítve 16 óra nappal

tél kerekítve 8,5 óra nappal


Persze számít a Nap fényének beesési szöge, de az is sokat számít, hogy kétszer annyi ideig van a Nap az égen nyáron, mint télen. Mindkettő erős hatás. Mindkettő számít az éghajlat kialakulásában.


Kép a Nap égi pályájáról (ugyanazt a kép, ha nem nyílna meg).

[link]

[link]

[link]

Napos órák száma egész évben:

[link]


Nézd meg itt a képen, csak nagyjából ahol Magyarország van, azon a körön egy fordulatnál (24 óra) nyáron mennyi ideig kapja a napfényt és mennyi ideig télen - és milyen szögekben kapja a napfényt.

[link]


---

Mellékesen - képaláírás:

"(a) A bolygó pályájának tipikus tankönyvi illusztrációja és (b) a Föld tényleges pályája."

[link]

2021. okt. 5. 18:28
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!