Miért fordul elő, hogy megráz a bevásárlókocsi?
A "megráz" kifejezés helytelen, inkább csak megcsíp.
A magyarázat pedig a következő: vagy a cipőtalpad (és a padló) készül olyan anyagból, hogy érintkezésükkor (járás közben) a cipőtalpadon keresztül elektromosan feltöltődsz, vagy pedig a kocsi kereke és a padló anyaga között áll fenn ilyen kapcsolat (ez a jelenség csak akkor játszik, ha a bevásárlókocsiról hiányzik a földet súroló lánc). Mindkét esetben (legalább) egyikőtök elektromosan töltött állapotba kerül, ezután ha elég közel nyúlsz a kezeddel a kocsi fém részéhez, akkor (a töltésmegosztás jelensége miatt) elegendően nagy lesz az elektromos térerősség ahhoz, hogy "átüssön" és megtörténjen töltéscsere.
(Egyébként a közhiedelemmel ellentétben súrlódás nem kelt töltést, csak a szoros érintkezést biztosítja a _különböző_ anyagú teste között, a töltésáramlás az egyik anyagból a másikba az anyagok "elektronéhsége" közötti különbség miatt jön létre.)
A válasz írója 44%-ban hasznos válaszokat ad.
A válasz megírásának időpontja: tegnapelőtt 18:47
a nyelvtanra is szánj egy kis időt!
A válasz írója 75%-ban hasznos válaszokat ad.
A válasz megírásának időpontja: tegnap 10:37
az előtted lévő válaszoló vagyok.Akkor az én magyarázatam az nem lehet helyes? Még csak gimnazista vagyok és érdekel az elektrosztatika témaköre és úgy megörültem hogy egyedül rájöttem a magyarázatra :D
Egyébként a súrlódás alatt a szoros értintkezést ergó dörzsölést értettem,de most már belátom hogy itt nem helyes a szónak a a jelentése.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!