Nátrium-klorid oldatot elektrolizáltam otthon, keletkeztek olyan vegyületek, amikről esetleg csak tippelni tudok h mi lehet az. De remélem találok valakit aki le tudja írni hogy mik is azok? (Részletesebben lent)
Otthon csináltam egy elektrolízises kísérletet, egy pohárba nátrium-klorid oldatot készítettem, majd alulról két szeget szúrtam bele és ezt összekötöttem egy 9 Voltos elemmel, nagyon szépen látszik, hogy a katódon hidrogéngáz keletkezik, a másik elektródon nem igazán látom a klórgáz keletkezését, de nyilván, ha keletkezik hidrogéngáz mindenképp keletkezik klórgáz is. A katódról egy levegőcsővel elvezettem a hidrogéngázt előbb egy lufiba, majd egy zacskóra cseréltem, így pár órát hagyva látható a változás, de nem számottevő. És gondolom nagyon fontos lehet, hogy sima csapvízzel dolgoztam és nem desztillált vízzel.
A kérdéseim:
1. A víz elsárgult, ezt a nátriumion koncentráció növekedésének köszönhetjük?
2. Ilyenkor az elem is merül? Mert ugye az elemből a katódra kerülő elektronok a másik oldalon a kloridion oxidációja közben visszakerülnek az elembe, igaz?
3. Így pár órát hagyva keletkezett egy nagyon sötét csapadék is az alján, ilyen kékes lilás, mi lehet ez? Illetve a lilás oldat felett az oldat és az átlátszó pohár széle is nagyon rozsdás színű lett.
4.A szegen is egy nagyon sötét csapadék vált ki, ami feketén fogta az ujjam, ez ugyanaz lehet mint a pohár alján?
Nekem az is jó ha nem így külön a kérdéseimre válaszoltok, hanem egyben leírjátok, hogy hol és mi (esetleg miért) történhetett.
Javaslat:
Próbáld meg szénrúddal.
Én játszottam rézlemezzel is (szintén részt vesz a folyamatban)
#2
Ceruzából a szénrúd jó? Vagy egyszerűbben is lehet szerezni valahol? Boltban esetleg?
Inkább rajz szénnel próbáld meg. Nem drága, papírboltban lehet kapni.
A klórt azért nem látod pezsegni, mert rögtön reakcióba lép a vassal. Vas klorid keletkezik, vizes oldata barnás színű.
Igen, le fog merülni az elem.
"de miért merül le az elem?"
A feszültséget én "töltés-szétválasztottsági állapot"-ként definiálom. Ez a feszültség indít áramot a körben, ha zárjuk. Nagyon leegyszerűsítve az elem azért merül le, mert az elektronok a másik pólushoz érkeznek meg, és a töltés-szétválasztottsági állapot megszűnik. Most az egy más kérdés, hogy kémiai munka árán nyerünk elektromos munkát. Szóval amikor azt írod, hogy az elektronok visszakerülnek az elembe, az egy kicsit felületes szemléletmód, mert az elemnek van katód-tere és anód-tere, és az anódról induló elektron nem ugyanoda jut vissza, ahonnan elindult, hanem a katód-térbe.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!