A nagy teleszkópokkal tűélesen lehet látni a közelebbi bolygókat?
"hogy fényévekre lévő bolygókat is látnak a nagyobb csillagászati teleszkópokkal"
Az exobolygók általában nem látszanak teleszkóppal. Az a néhány, ami mégis, óriásbolygó, ami nagyon messze kering a csillagától. De ezek is egy kis halvány fénypontnak látszódnak. Sőt, a csillagok is pontszerűnek látszódnak a legtöbb távcsővel. (A Hubble tud néhány csillag esetében pár részletet látni, illetve több távcső összehangolt működésével - interferometriával - lehet részleteket megjeleníteni egyes csillagok felszínén.)
A távcsövek felbontása arányos a főtükrük / -lencséjük átmérőjével.
Ha az űrben van egy teleszkóp, akkor annál részletesebb képet tud adni, minnél nagyobb a főtükrének átmérője. A Hubble űrteleszkópnak például 2,4 méteres a főtükre, így kb. 0,05 szögmásodperc a maximális felbontása. Ez alapján a Holdon kicsit 100 méter alatti a legjobb felbontása, a Jupiter esetében meg kb. 150 km (de függ a pontos távolságtól). Itt egy Hubble kép a Jupiterről:
A Föld felszín lévő teleszkópoknál viszont további problémát okoz a légkör, ami sosem teljesen nyugodt. Ez befolyásolja a képet is, így korlátozza a maximális felbontást. Itt egy távcsöves videó a Szaturnuszról, ezen látszik a légköri mozgások hatása:
https://www.youtube.com/watch?v=IOlVtC-1q8I&ab_channel=J.W.A..
Emiatt nagyjából egy szögmásodperc felbontás érhető el a felszínről maximum. Azért lehet rajta javítani. Az egyik lehetőség, aminek az eredménye a videó végén is látszik, hogy számítógéppel sok képet feldolgozva (a videó képkockáit) sokkal jobb minőségű kép készíthető.
A másik lehetőség az úgynevezett adaptív optika (a nagy, kutatásra használt távcsöveken főleg ezt alkalmazzák). Ez azt jelenti, hogy a távcső alakját folyamatosan korrigálják a légköri mozgásoknak megfelelően, így azokat nagyrészt ki tudják küszöbölni. Ezzel a módszerrel a legnagyobb földi távcsöveken már a Hubble-éhoz hasonló felbontás érhető el.
Az Európai Déli Obszervatórium egyik VLT távcsövének képe a Neptunuszról:
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!