Milyen mértékegységek léteznek amik ma már nem érvényesek?
pl nem része az SI-nek a lidércnyomás [szellem / négyzetméter]
viccet félretéve a méter mint etalon méterrúd ma már nem érvényes, hiszen ezt az alap mértékegységet 1984-ben a fény által a vákuumban a másodperc 1 / 299792458-ad része alatt megtett út hosszaként definiálták újra.
#3
"a fény által a vákuumban a másodperc 1 / 299792458-ad része alatt megtett út hosszaként definiálták"
Akkor most már tudom, hogyan ellenőrizzem le az obi-s mérőszalagom pontosságát. 😁
#4, de nem érdemes leellenőrizned, ha utána nem tudod kihasználni. Ráadásul az összes többi meg nem hajlandó leellenőrizni, így pontatlan eszközt használ.
Kérdező! A mértékegységek a technika fejlődésével együtt változtak. Kezdetben megtette, ami éppen "kéznél" volt. Hosszra a láb, arasz, hüvelyk, könyök például. Területre ezek szorzata, amelyeknek néha volt külön nevük is. Idő mérésére a nap járását osztották fel kezelhető (megfigyelhető) részekre. Néha a holdét is. Másodpercek nagyságú időszeletre nem volt szükségük.
Ahogy az emberek sokasodtak, népekre tagolódtak, továbbá kapcsolatba kerültek egymással, egyre többféle mértékegységet használtak, mert a kereskedőknek volt sokféle hossz és súlymértékük, űrmértékük, de a mezőgazdaságban másfajtát használtak, a tengereken szintén mást. Ez egyre több bonyodalmat okozott, a mesterséges járművek kialakulásával annyira felgyorsult az élet, hogy rendet kellett teremteni a káoszban. Így jött létre a CGS (centiméter-gram-secundum), majd az MKSA (méter-kiló-secundum-amper), ezt váltotta a SI (system international). Végül ennek pontosítására az SI alapegységeit ugyanezen alapértéke természeti törvényekbből (állandókbó) származtatták.
A mázsa egy 1980 óta hivatalosan nem használt tömegmértékegység. Egy alap tömegmértékegység százszorosát értjük rajta, mai közhasználatban 100 kilogrammot. Korábban 100 fontként (42-56 kg) használták. A Monarchia területén a 100 kg-os értelmezés terjedt el. A mezőgazdaságban a mai napig használják.
A megnevezés eredete a massa (latinul tömeg) szó. Jele q, az újlatin quintal alapján, ami a görög κεντηνάριον (kentenarion), száz szóból ered.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!