Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Miért nem hat 100%-ban egy oltás?

Miért nem hat 100%-ban egy oltás?

Figyelt kérdés
A covidra gondolok elsősorban nyilván.

2021. aug. 22. 23:11
 1/6 anonim ***** válasza:
87%
Nem létezik olyan oltás, gyógyszer vagy gyógykészítmény, ami 100%-ban hat.
2021. aug. 22. 23:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
94%
Most tekintsünk el attól, hogy lehet selejt az oltóanyagok között is (gyártási vagy tárolási), ne nézzük azt sem, hogy menyire szakszerűen adták be, azaz mindenki megkapta a tökéletes oltását! Mit is csinál az oltás? Valamilyen módszerrel az immunrendszerünket felkészíti egy jövőbeli vírustámadásra, azaz az immunrendszerünknek azonosítania kell az oltóanyagban tárolt információt és el kell raktároznia azt, hogy amikor szükség van rá, akkor azonnal tudjon reagálni. Már ebből is látszik, hogy NEM az oltás fog a vírussal megküzdeni, hanem az oltással felkészített immunrendszer, amit számos egyéb hatás is ér. Mindenkinek kicsivel másabb az immunrendszere, ráadásul nem is állandóan ugyanolyan. Számos helyen becsúszhat ilyen-olyan hiba. Az lenne a meglepő, ha mindenkinél mindig működne.
2021. aug. 22. 23:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
94%
Elmész a barátoddal és a testvéreddel egy buliba. Másnap mindhárman belázasodtok, náthásak lesztek. Elmentek egyszerre ugyanahhoz az orvoshoz, aki felírja mindhármatoknak ugyanazt a gyógyszert ugyanabban az adagolásban. Te meggyógyulsz 3 nap alatt, a barátod 5 nap alatt, a testvéred meg lehet még 7 nap múlva is taknyos lesz. Miért? Mert más a szervezetetek immunrendszere; mást-mást esztek-isztok; az egyikőtök többet, a másik kevesebbet alszik; egyikőtök stresszel egy közelgő esemény miatt, a másik csak lazázva meccset néz; stb. Különböző körülmények között különböző módon hat ugyanaz a gyógyszer. Na, ugyanígy működnek az oltások is.
2021. aug. 23. 00:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
82%

Több hiba is lehet, alapesetben az, hogy nagyon fel van hígítva az oltószer. Aztán az oltóanyag sem csak vírusokból áll, ugyanaz előfordulhat, mint bármely gyógyszeripari készítménnyel, hogy nincs kellően homogenizálva, teszem azt egy multivitamin tablettában is benne vannak nagyjából a megadott arányban a nyomelemek is, de malőr mindig történhet, 'a gép is csak ember', így tévedhet és minden egyes kapszulát, vagy fiolát nem tudnak leellenőrizni, mintavételekkel vizsgálják az összetételt és előfordulhatnak határesetek, amit még jónak minősítenek, de mégsem felel meg, mert az definíció kérdése is.

Lényegében ezek gyártástechnikai problémák, amelyeket ki lehet esetleg küszöbölni, de akkor az többnyire komoly költségnövekedést okozna.

Eleve más gépeket kellene alkalmazni, ugyanúgy, mint más technológiáknál, ha mondjuk a pontosság tized, vagy század, vagy ezred, esetleg tízezred mm pontosságú lenne.

Azt is hallottam már, hogy a kínaiak fizikai tulajdonságai egységesebbek, a fiziológiás szórás sokkal kisebb, mint a fehéreknél, ahol sokkal több akár az eltérő testalkat, vehetjük akár a magasságot, mert a 150 centi és a két méter között nagy a szórás, vagy a testsúlyt akár, ami hatvan kg-tól százhúszig terjedhet, most az extrém esetekről ne is beszéljünk, de ugyanilyen nagy szórása lehet a belső tulajdonságainknak, az immunrendszer állapotának például. Az a háziorvos felelőssége, hogy egy gyógyszerből mekkora dózist rendel, ám az oltásnál ezt nem teheti meg, mert elvileg az úgy van meghatározva, hogy mindenkinek elég legyen, de ne egyen sok, ám úgy tűnik, a gyakorlatban mégsem lehet ezt maradéktalanul elérni.

Kínában jobb volt a hatásfoka, most vagy mi vagyunk mások, vagy a technológia lett slendriánabb, ki tudja, a tény az tény, amit ismerünk, az okok meghatározása szakszerű vizsgálattal lenne csak lehetséges.

2021. aug. 23. 02:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 LeonScottKennedy ***** válasza:
88%
Mert mutálódik a vírus, és egy újfajta variáns ellen előfordulhat, hogy szinte egyáltalán nem hat. A covidból pedig már rengeteg variáns létezik a világban. Az oltást pedig egyre állítják elő, de persze még hathat a hasonlókra is, innen azok a 60-80%-ok, hogy mennyire fedik le a palettát, lényegében ez a hatékonyság. De már ma van a vírusnak több, elterjedt változata, amitől nem véd az oltás, ezért fog kelleni egy harmadik, és valószínűsíthetően évente új, mint az influenza esetében (ott is a gyors mutálódás miatt "jár le" a hatékonyság).
2021. aug. 23. 10:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

Bármiről legyen is szó, a 100%-ot csak közelíteni lehet, elérni nem.

A biológiában különben sincs 100%, a mindenki meghal egyszer esetet kivéve.

Az oltásnál nem is az oltás miatt van, hogy nem 100%-os hatásfokú, hanem az oltást kapó személyek különbözősége miatt.

2021. szept. 3. 21:24
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!