Nyomás kiegyenlítődés egy csőben fix bejövő nyomás esetén?
Egy elméleti fizikai jellegű kérdésem lenne, mivel nem tudunk dűlőre jutni. :D
Adott egy hosszú cső, amibe fix nyomáson megy befelé egy szivattyúból a víz, és a csövön sok darab kieresztő "szelep" van, pl.:
A kérdésem az lenne, hogy fix bejövő nyomás mellett ahhoz, hogy mindegyik szelepen ugyanannyi víz jöjjön ki (tehát az utolsón ugyanannyi mennyiségű, mint a legelsőn), ahhoz a szelepek nyitásának különbözőknek kell lenniük, ugye?
Tehát ha csak fúrunk egy ugyanakkora lyukat mindegyik helyre, akkor a cső elején sokkal több víz jön ki, mint a végén (ez tény).
Ahhoz hogy ugyanannyi mennyiség jöjjön ki mindenhol, arra van szükség, hogy a szivattyú felőli szelepek nagyobb nyomáson nyissanak ki, mint a cső végén lévők, hiszen az elöl lévő szelepek kinyitása miatt a végén azonnal lecsökken a nyomás (és mindegyik nyitási "értéknek" egyre kisebbnek kell lenni a kép alapján balról jobbra haladva).
Ez így van, vagy nem helyes az állítás?
A fő különbséget a cső áramlási ellenállása fogja adni, ez számolható a csőátmérőből, hosszból és a folyadék viszkozitásából.
Alapvetően az a megoldás, hogy a "betáptól" távolodva folyamatosan egyre kisebb fojtású (egyre nagyobb átáramló keresztmetszetű) kimenetek kellenek ahhoz, hogy minden csővégen egyforma legyen a kiáramlás.
Ez az alapelv, biztosan lesz valaki, aki képletekben is ide tudja tenni, én fejből nem vágom és sajnos kikeresgélni most nincs időm.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!