Mennyire van veszélyben a villámlástól egy legfelső emeleten élő társasházi ember ?
A dolog alapja, pár éve volt egy "baleset" egy iskolában. A legfelső emeleten tartózkodtak informatika órán, és villámcsapás érte az épület tetejét valahol. Többen is rosszul lettek és mindenkit aki ott volt, bevittek a kórházba megfigyelésre. Érdekesség, hogy a villámhárítóba csapott.
Az én esetemben, 4 emeletes panelnél, ahol nincs villámhárító szimplán csak a "bádogolt tető" mennyire vagyok veszélyben ? Mondjuk a szobák 2,73 m belmagasságúak és arra jön a kb. tippre fél-1 méter vastag tető.
"Sima szg. használat során az egeret és billentyűt fogdosod, annak is a műanyag burkát. Mindkettő a pc 5V -os rendszeréről működik.
Az a feszültség ami onnan átütné a műanyagot az ember kezéhez akkora lenne hogy a pc és monitor minden kondenzátorát azonnal szétdurrantaná és tüzet is okozna. Szóval durrogás / ropogás áradatban és füstben úszna a szoba. Azért ilyen jó eséllyel nem volt."
A villám egy-kétezer volt feszültséget képes indukálni az épület vezetékeiben, és alakult már ki emiatt tűz. Nem tudjuk a részleteket, de ha csak simán belecsapott a villámhárítóba a villám, és senki nem tapasztalt semmit az ijedtségen kívül, akkor mi a fenének riasztották a tűzoltókat?
#13 én pedig már #2 -ként leírtam itt hogy van csak a panelnél volt rá mód hogy rejtetten vezessék el a penelek közötti résekben szigetelőanyagba ágyazva.
Szóval van ott is csak nem látszik!
#15, a levezető, deréktájon. De alul ki kell jönnie. Meg felül, és a felfogó meg nincs elrejtve.
Egyébként a panel nagy valószínűséggel az előző garnitúra villámvédelmi szabvány szerint készült (úgy 2008 vagy mi előtt), és akkor nem a 10 m volt a mérvadó, hanem 20.
" De alul ki kell jönnie. Meg felül, és a felfogó meg nincs elrejtve."
Ez így van.
Egy ilyen épületet körbejárva a felszínen meg lehet tudni van -e rajta.
Illetve ha esetleg van mód a tetőre kijutni azt fogja látni az illető hogy lábakon áll egy vastag "vas" drót a tetővel párhuzamosan olyan 30-50 cm -re a tetőtől. Ez alulról illetve oldalról ezért nem nagyon látható mert a tető pereme is elrejti.
" és akkor nem a 10 m volt a mérvadó, hanem 20."
Biztos igazad van a pontos szabványokat nem olvastam.
Viszont villámhárítót akkor is rakhattak ha a szabvány nem is írta még elő, de volt eszük hogy védekezni kell.
A 10méter kb 2 - 3 szint.
A 10 emeletes épület meg 30-35m magas szokott lenni.
A 4 emeletes tégla illetve panel épületek így valóban nem érik el a 20m -t, ennek ellenére sok ilyen épületen is látok. Többek közt azon a 70' években épült 4 emeletes téglán is amiben lakom.
Itt megy a drót az ablakom mellett. Régebben panelban is laktam ott is volt (amit leírtam). Illetve régebbi tégla 4 -eseken is látom pedig azok az 50' 60' években épültek.
Nem lehetséges hogy a magasság mellett azok a szabványok és előírások mást mondtak közösségi sok lakásos épületekre és mást egyedi építményekre pl családi házakra? (És pl a lakóközösségi épületeknél kötelező volt? Mert mindegyiken látom hogy van. Van itt jó néhány... panel is tégla is 4-esek is panel 10 -esek, mindegyiken felfedezhető. Minimum 50 éves épületek mind.)
Nem. Így szólt a szabvány csoportbeosztása:
R2 csoport. Kiemelt épület
Ide tartozik az alábbiakban felsoroltak közül minden olyan épület és egyéb építmény, amely nem tartozik az R3 ... R5 csoportok valamelyikébe:
- az az épület és egyéb építmény, amelyet a vonatkozó jogszabály* nem az ott előállított, feldolgozott, használt stb. anyag miatt minősít C tűzveszélyességi osztályúnak;
- nagyforgalmú épület;
- az a talajszint feletti épület, amelyben 50 személynél nagyobb befogadó-képességű helyiség van;
- földfeletti közműépítmény;
- tudományos, történelmi és művészeti értékű épület (ide kell sorolni a szobrokat valamint az emlékműveket);
- nagyüzemi állattartási épület.
Megjegyzés: A vonatkozó jogszabály**) szerint:
"Nagyforgalmú épület, építmény: amelynek átlagos napi személyforgalma az 1000 főt, csúcsforgalomban óránként a 300 főt meghaladja, valamint az, amelyben a rendeltetésszerű használat folyamán az öt percen belüli forgalom az 50 főt eléri.
(Rendeltetési egységenként szétválasztott forgalom esetén egységenként értendő.)"
R3 és R5 az a tűzveszélyességgel kapcsolatos C, B és A osztály.
Maradt az R1.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!