Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Szabadesés közben tulajdonképp...

Szabadesés közben tulajdonképpen nem érezni a ránk ható gravitációt?

Figyelt kérdés
2021. júl. 12. 03:42
1 2
 11/14 anonim ***** válasza:
48%
#10: Másról beszélsz, ld. #9.
2021. júl. 12. 11:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/14 anonim ***** válasza:

De, pontosan erről beszéltem.

Az "inhomogén tér" pontosan ezt jelenti, hogy az egyes helyeken nem ugyanakkora az erő iránya és nagysága sem.

Köszönöm a lepontozást.

2021. júl. 12. 12:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/14 anonim ***** válasza:

Most kicsit a ravitációs tér fizikai oldalától eltekintve, szerintem az ember (illetve az összes többi élőlény) "megszokta" a gravitációt, és ezért változásként, külső hatásként pont annak hiányát érzékeljük. Tehát pont azt érezzük (legalábbis az agyunkban ez tudatosul) ha szabadon esünk (pedig minimális inhomogenitástól eltekintve fizikai értelemben nem érhetnénk a gravitációt).


Úgyan úgy ahogy (elvileg) a légkörben jelen lévő gázokat (pl oxigén, nitrogén) lehet érzékelni fizikailag, a "semmit" (tehát a vákuumot) viszont nem. Mégis ha egy embert oxigénmentes környezetbe teszünk, akkor a levegő hiányát érzi, mert nem tud lélegezni. Normál légkörben viszont nem érezzük, hogy ott a levegő, mert ez a természetes.

2021. júl. 12. 14:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/14 anonim ***** válasza:
100%

Tegyünk különbséget egy test gravitációs hatása, és egy testre ható gravitációs hatás között.

A gravitációs erő (gravitáció) (ha egyetlen testé) annak tömegközéppontjától számítva a távolsággal négyzetesen csökken. Egy kiterjedt test különböző pontjaira ható gravitációs erő a test minden pontjában más. Ugyanakkor egy dolog, hogy két pontban ez az erő eltérő, és egy másik dolog ennek érzékelése, egy harmadik dolog, hogy a test szerkezetére ez az eltérés milyen mértékben hat.

A földön állva, nyilvánvaló, hogy a lábujjunkra ható gravitáció nagyobb, mint a fejünk tetejére ható. csakhogy nincs ezt érzékelő érzékszervünk. Továbbá a testünk, bármilyen törékeny is, ekkora különbség hatására nem változik mérhető módon.


A szabadesés mellett számos egyéb körülmény van, ami információként hat rád, ezért nagyon is érzed a különbséget. Ha azonban minden információt kiküszöbölsz (például egy zárt erős dobozban vagy, így sem légellenállás, sem turbulencia, sem látvány nem befolyásol), akkor bizony nem tudod eldönteni, hogy lebegsz vagy kizárólag egy gravitációs erő hatására gyorsulsz.

2021. júl. 12. 23:45
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!