Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Miért van ilyen döbbenetes...

Miért van ilyen döbbenetes mértékű különbség a nyári csapadékban és hőmérsékletben a nyugati országrész/Budapest és kelet, északkelet között?

Figyelt kérdés

Egészen döbbenetes hogy itt ahol én élek (Borsod) mintha egy másik kontinens lenne, mint a Dunántúl és a főváros. A neten (Időkép meg egyéb időjárásjelentő oldalak, hírportálok stb.) mást se látok, akármikor lehűlést ígérnek, hogy: nyugaton érkezik a hidegfront, ma már nyugaton lehűlés várható, nyugaton rengeteg csapadék lehet stb stb.

És valóban, a hírek, fotókkal ezt alá is támasztják, minden hidegfront után Budapestről, Pécsről és hasonló helyekről mást se látni, mint 50 mm csapadék volt, mindent letarolt a vihar, jégeső, orkán, villámárvíz, viharról készült fotók, tuba, anyámkínja...

És akkor vegyük északkeletet: a rendszeresen belengetett, beígért hidegfrontok közül a többség el sem jut idáig, ami igen, az is erősen legyengülve, gyakorlatilag felhők meg maximum némi szél, minimális, komolyan vehetetlen mennyiségű pár csepp eső esetleg. Most is az elmúlt egy teljes hónapban(!) egy, azaz egy alkalommal volt valamire való eső (azt se kísérte vihar, csak simán esett, ennek is több hete már), az eddigi három hőhullámot záró hidegfrontok közül kettőből semmit nem láttunk, a harmadik is tegnap este csak éppen némi száraz szelet, dörgést meg vicc számba menő 0-5 mm körüli csepergést hozott 1-másfél óra hosszat és ennyi. Tegnap délután a csúcs 37,5 volt, ma "csak" 34,8 fok, tegnapelőtt majdnem 40. Hajnalban rendre nem megy le a hőmérséklet 23-24 fok alá (ja és nem nagyvárosban élek, vidéken, ezt fontos kihangsúlyozni!), éjszaka nem lehet aludni, szellőztetni, mert még éjfélkor is melegebb jön be mint odabent. (Pl. ma 9-kor kinyitottam az ablakot, 20 perc alatt 0,7 fokot emelkedett a szobám hőmérséklete, már 26 és félnél járok megint). Most is majdnem fél 11 van, még mindig 28,5 odakint. Minden csonttá van száradva, az állatok hullanak, a növények pusztulnak, mi pedig bolondulunk meg a hőgutától hetek óta.


Szóval az lenne a kérdésem, hogy egy ilyen viszonylag kis ország esetében hogyan lehetséges ez, hogy a nyugat rommá van áztatva, Pécs és Budapest kb. minden második nap záporban, zivatarban, jégesőben áll, míg keleten jó ha egy hónapban egyszer esik eső, vihar, lehűlés gyakorlatilag nulla, és mintha Afrikában lennénk?



2021. júl. 10. 22:18
 1/7 EagleHUN ***** válasza:
100%

Egyszerű fizika, földrajz és meteorológia:

A nedves légtömegek az óceán vagyis nyugat felől érkeznek.

Minél keletebbre jutnak el annál szárazabbá válnak ("kiesi magát").


Ráadásul a keleti országrészben nincsenek nagy hegyek (2 észak keleti hegységet kivéve) amelyek a légtömeget megemelnék és így esőre kényszerítenék. Így a sík terület fölött jóformán eső nélkül vagy kis esővel átmozoghat egy nedves légtömeg is.


Ez tovább ront a helyzeten mert ha nincs elegendő eső akkor kevés fa él ott, a szél miatt a talaj jobban kiszárad. A párolgás és fák általi párologtatás hűtő hatása hiányzik.


A síkság túlzott felmelegedése miatt hamar kialakul ott az anticiklon (egy meleg légtömegből álló "dudor" a légkörön.) ami minden csapadékzónát távol tart.

2021. júl. 11. 01:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 EagleHUN ***** válasza:
93%
A 2 említett északi hegység-től keletebbre lakni megint csak "gázos" dolog. Ott ugyan nincs síkság de a 2 hegység megemeli a nedves légtömeget és ott lesz csapadék a keleti leszálló oldalán pedig a jól kiszáradt levegő halad tovább na ott ritkábban lesz emiatt eső.
2021. júl. 11. 01:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 sadam87 ***** válasza:
81%

Az elmúlt 30 napban pont a Dunától keletre esett jellemzően több csapadék. ¯\_(ツ)_/¯

[link]

2021. júl. 11. 11:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
100%

"Pécs és Budapest kb. minden második nap záporban, zivatarban, jégesőben áll"

itt szétbombázott mindent a pénteki jégeső, előtte egy hónapja nem esett. üdv Bp XX. kerületből.

2021. júl. 11. 11:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
100%
amúgy pedig bár a különböző időjárási helyzetekben az ország különböző részei kapnak csapadékot, átlagban nem mondható nagynak az eltérés az ország tájegységei között. (más országokban sokkal durvább különbségek vannak pár száz km-en belül)
2021. júl. 11. 11:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 TappancsMancs ***** válasza:
100%
Nem olvastam, szóval lehet, hogy már írtátok... :) egyszerű, az ország mérete miatt, még ha nem is számítunk nagy országnak, akkor is van akkora Magyarország, hogy a két vége között már jelentős időjárásbeli különbségek lehetnek. Mert hát az időjárás nem úgy fog működni, hogy egy-egy országban mindenhol azonosan "akar" esni az eső, vagy sütni a Nap.
2021. júl. 11. 13:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
Pesthez 10en kmre lakunk . Minden év egyre trébb , tavaly csak ömlött 2 naponta tavasszal idén fagyott. De még majusban is fűtötünk néha . Aztán 2 nap alatt hőség , azóta havi 1 gagyi eső ami órákig készül forró széllel erkezik és rosszabb mint volt . Hajnali lehűlés jún közepéig volt , azóta 19-24 fok . Ahová kell nem esik ahová nem oda szakad .
2021. júl. 13. 21:46
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!