Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Jobb lenne most a mezőgazdaság...

Jobb lenne most a mezőgazdasági helyzetünk ha a lecsapolt Balaton medrében növényt termesztenénk?

Figyelt kérdés
csak felületesen olvastam utána, azt hiszem több próbálkozás is volt a múltban hogy lecsapolják a Balatont és bevessék kukoricával asszem, ha ezt nézzük, vagy gondoljuk tovább, mást termeszteni, az megdobta volna a gazdasági helyzetet?
2021. júl. 3. 20:18
 1/8 anonim ***** válasza:
100%
Valószínűleg meg, tehát több gabonát vagy akármit tudnánk termelni, mint amennyit jelenleg meg tudunk. De valószínűleg több befektetéssel és kevesebb hozammal járna, mint amekkorát a turizmus termel jelenleg, tehát összességében nem érné meg.
2021. júl. 3. 20:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
100%

Valószínűleg még a mezőgazdaságban is nagyobb kárt okozna, mint amennyien hasznot. Csökkenő talajvízszint, megváltozó mikroklíma, rossz hatással lenne mind a gyümölcs, mind a szőlő termesztésre, stb.

Egy óriási régió ivóvíz ellátásáért is felel a tó.

És természetesen a turizmus bárhogy nézzük nagyságrendekkel több pénzt hozz.

Nehéz lenne bármilyen érvet találni a lecsapolása mellett.

2021. júl. 3. 21:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 2*Sü ***** válasza:
91%

2019-ben 5,31 millió hektár volt mezőgazdasági terület. Amúgy ez folyamatosan csökken, 1980-ban még 6,63 millió hektár volt.


A Balaton felszíni területe 60 ezer hektár. Ha lecsapolnánk a Balaton egészét, és mezőgazdasági terület lenne a helyén, akkor Magyarország mezőgazdasági területe 1,1%-kal nőne. Az nem sok.


De ha csak úgy ránéz az ember a térképre, akkor is érezhető, hogy a Balaton azért nem egy hatalmas terület az ország területének egészéhez képest.


Amúgy ha lecsapolták volna a Balatont, mezőgazdasági szempontból elég haszontalan terület maradt volna a helyén.


A lecsapolás ötlete a XIX. században merült fel, akkor meglehetősen alacsony volt a vízszint, igencsak mocsaras volt a déli part. A strandolás, fürdőzés nem volt akkora divat, a vízminőség sem volt megfelelő, a kor igényeinek – pár virágzásnak indult fürdőhelyen kívül – nem feleltek meg a viszonyok. A lecsapolás közvetett következményeit sem tudták igazán felmérni. Abban a korban inkább volt jelentősége a halászatnak, mint a turizmusnak.

2021. júl. 3. 21:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
88%
Nem azért rossz a gazdasági helyzetünk, mert nincs elég termőterület. Azért rossz mert nem elég fejlett a mezőgazdaság vagy simán csak rosszul csináljuk. Hollandiában a gabona termésátlaga duplája a magyarnak...
2021. júl. 3. 22:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
53%
Ott legalább inkább esik az eső mikor kell, és kevésbé, mikor nem kéne. Nálunk meg ami a májusi aszályban nem szárad ki, az majd júliusban ott rohad meg a földön, mert a sok esőtől nem lehet betakarítani.
2021. júl. 3. 23:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
100%
Tehát akkor normális öntözőcsatornahálózatot kellene kiépíteni és fejlett vízgazdálkodást végezni, nem beszántani a korábbiakat...
2021. júl. 3. 23:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
100%

Borzalmas ötlet lenne lsd 2-es válaszoló.


Másfelől attól, hogy lecsapolod még nem lenne elég ember, gép, műtrágya és permetszer a gabona kitermelésére. Plusz mivel sok lenne belőle (ha tegyük fel, sikerül) így borzasztóan megzuhanna az ára.


A magyar mezőgazdaság problémája, hogy teljesen kigyomlálták az 5-10-20 hektáros vállalkozásokat, nincs munkás kéz, mert mindenkinek büdös a két kezi munka, a cigányok munkája pedig több kárt okoz, mint hasznot. Nincs pénz (és hajlam) gépesítésre, a behozott vegyszerek nem elég hatásosak, a vetőmagok sem hozzák a kívánt teljesítményt (megfelelő gondozás mellett sem!). Továbbá nincs egészséges belső piaca az országnak, mert amint felmenne valaminek egy kicsit is az ára (hogy legyen rajta nyereség), beöntik ide a külföldi, szar minőségű, de olcsó importot. Teljesen lenyomja a piacot. Csak menj ki a nagybanira és kérdezz körbe 10 beszállítót és 10 kereskedőt...

2021. júl. 4. 12:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
Csatlakozom az elöttem szólókhoz, az ország mezögazdasága szét van barmolva, rossz a hozzáállás, nem megfelelö az állami támogatottság a fejlesztésekhez modernizáláshoz. Sokan termelnek külföldi piacra, hogy a saját zsebüket tömjék, a lakosság az alacsony bérek miatt nem tudja megfizetni a hazai termékeket, a termelök kénytelenek a termést valamelyik külföldi multinak/feldolgozónak erösen nyomott áron eladni, majd az ehhez kapott kevéske támogatással valahogfy kijönni nullára. Egyes állami támogatások bizonyos részét lehet ugyan gépesítésre költeni, de ezzel együtt is sokaknak még mindíg elérhetetlen.
2021. júl. 5. 11:33
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!