Jobb lenne most a mezőgazdasági helyzetünk ha a lecsapolt Balaton medrében növényt termesztenénk?
Valószínűleg még a mezőgazdaságban is nagyobb kárt okozna, mint amennyien hasznot. Csökkenő talajvízszint, megváltozó mikroklíma, rossz hatással lenne mind a gyümölcs, mind a szőlő termesztésre, stb.
Egy óriási régió ivóvíz ellátásáért is felel a tó.
És természetesen a turizmus bárhogy nézzük nagyságrendekkel több pénzt hozz.
Nehéz lenne bármilyen érvet találni a lecsapolása mellett.
2019-ben 5,31 millió hektár volt mezőgazdasági terület. Amúgy ez folyamatosan csökken, 1980-ban még 6,63 millió hektár volt.
A Balaton felszíni területe 60 ezer hektár. Ha lecsapolnánk a Balaton egészét, és mezőgazdasági terület lenne a helyén, akkor Magyarország mezőgazdasági területe 1,1%-kal nőne. Az nem sok.
De ha csak úgy ránéz az ember a térképre, akkor is érezhető, hogy a Balaton azért nem egy hatalmas terület az ország területének egészéhez képest.
Amúgy ha lecsapolták volna a Balatont, mezőgazdasági szempontból elég haszontalan terület maradt volna a helyén.
A lecsapolás ötlete a XIX. században merült fel, akkor meglehetősen alacsony volt a vízszint, igencsak mocsaras volt a déli part. A strandolás, fürdőzés nem volt akkora divat, a vízminőség sem volt megfelelő, a kor igényeinek – pár virágzásnak indult fürdőhelyen kívül – nem feleltek meg a viszonyok. A lecsapolás közvetett következményeit sem tudták igazán felmérni. Abban a korban inkább volt jelentősége a halászatnak, mint a turizmusnak.
Borzalmas ötlet lenne lsd 2-es válaszoló.
Másfelől attól, hogy lecsapolod még nem lenne elég ember, gép, műtrágya és permetszer a gabona kitermelésére. Plusz mivel sok lenne belőle (ha tegyük fel, sikerül) így borzasztóan megzuhanna az ára.
A magyar mezőgazdaság problémája, hogy teljesen kigyomlálták az 5-10-20 hektáros vállalkozásokat, nincs munkás kéz, mert mindenkinek büdös a két kezi munka, a cigányok munkája pedig több kárt okoz, mint hasznot. Nincs pénz (és hajlam) gépesítésre, a behozott vegyszerek nem elég hatásosak, a vetőmagok sem hozzák a kívánt teljesítményt (megfelelő gondozás mellett sem!). Továbbá nincs egészséges belső piaca az országnak, mert amint felmenne valaminek egy kicsit is az ára (hogy legyen rajta nyereség), beöntik ide a külföldi, szar minőségű, de olcsó importot. Teljesen lenyomja a piacot. Csak menj ki a nagybanira és kérdezz körbe 10 beszállítót és 10 kereskedőt...
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!