Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mikortól érzékelhető, hogy...

Mikortól érzékelhető, hogy rövidebbek az éjszakák vagy a nappalok?

Figyelt kérdés

Tudom, hogy a nyári napforduló június 21., de ez csak a tudományos meghatározás és még most sem érzékelhető, hogy bármivel is hosszabbak lennének az éjszakák. Ezek másodpercnyi eltérések, amik egyáltalán nem érezhetőek az emberek számára, de még a percek sem. Olyannyira nem érzékelhető, hogy még egy hét sem telt el a legkésőbbi naplemente óta és még mindig alig egy negyed, fél órája ment le a Nap és a napkelte sem valami későn van. A legtöbb nyár elejéhez kapcsolódó ünnep sem pontban június 21-én van, például a keresztények Szent Iván éjszakája és a pogányok egyéb félévi ünnepei is június 24. napjához kötődnek, valamint a hagyományok is ehhez a naphoz, illetve néha még későbbi napokra esnek (például Péter-Pál napja).

Télen is ugyanez van, csak mindennek a fordítottja.


A kérdésem az lenne, hogy mikortól érzékelhetően rövidebbek a nappalok/éjszakák? Melyik az a nap, amitől észre veszi már az ember is, másodpercre pontos mérések nélkül is?



2021. jún. 30. 23:26
 1/8 anonim ***** válasza:
92%
szubjektív a dolog, nekem például augusztus vége felé szokott feltűnni, hogy gyors ütemben rövidülnek a nappalok.
2021. júl. 1. 01:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
87%
de egyébként két egymást követő napon legfeljebb kb. három-négy perc a változás még napfordulók idején is. inkább úgy tűnik fel, hogy jé, egy hete/két hete még ekkor meg ekkor ment le a Nap, most meg korábban
2021. júl. 1. 01:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:
Hát azért egy hét alatt sem feltűnő... Augusztus 20-án én már észre szoktam venni, hogy 1-2 hónapja ilyenkor még fent volt a Nap. De nálam, amikor már teljesen egyértelmű és érezhető, az az őszi napéjegyenlőség körül van, mert akkor már eléggé hosszú az este.
2021. júl. 1. 01:53
 4/8 anonim ***** válasza:
100%

Ennek három oka is van.

1.) Nem pontosan ugyanannyival rövidül a reggel, mint az este. Ilyenkor kb. 1-1,5 percnyit hosszabbodik még csak, ezt tényleg nem veszed észre napi szinten.


2.) Ennek a hosszabbodásnak is reggelre jut a nagyobb része. Tehát az 1 perc az nem úgy van most, hogy fél perc reggel és fél perc este, hanem úgy, hogy reggel kb. 40 másodperccel kel később a Nap, és este csak 20 másodperccel nyugszik előbb.


3.) Az a szög is egyre laposodik jelenleg napról-napra, amely a Nap magasságát mutatja a horizonthoz képest. Minél magasabban van, annál inkább közelíti a derékszöget a pályája naplementekor a horizonttal. Ilyenkor gyorsan lemegy, eléri a horizontot, és hopp, már el is tűnt alatta. Viszont ahogy egyre alacsonyabban jár a nap, úgy nyúlnak, úgy tartanak egyre hosszabb ideig a naplementék is. Ha nagyon kisarkítjuk a jobb érthetőség kedvéért, akkor menjünk fel az Északi sarkra, ott szeptember környékén pont a horizonton köröz körbe-körbe a Nap, ott már annyira lapos az a szög, hogy hetekig tart a naplemente.

2021. júl. 1. 04:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
100%
Hopp, az 1.) pontban azt akartam írni, hogy nem pontosan ugyanannyival hosszabbodnak a napok. Most billent át, most még egy percnyit sem nő naponta, szeptemberre ez felmegy majd 3-4 perc/nap körüli értékre.
2021. júl. 1. 04:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 TappancsMancs ***** válasza:
Ez tényleg nagyon lassú és perces különbségek vannak naponta, azt szerintem sem venni észre. Ha beírod google-ba "napkelte napnyugta" akkor találsz éves táblázatokat és ott láthatod a napi alig 1 perces eltéréseket. Szerintem is időnként tűnik fel, amikor nagyobb változás van.
2021. júl. 1. 08:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 sadam87 ***** válasza:

Itt meg tudod nézni, hogyan változik az év során a nappalok hossza:

[link]

Az, hogy mi számít érzékelhetőnek, egyéni (és attól függ, mihez viszonyítod). Például Pesten augusztus 12-n megy le a nap 8 órakor, az már szerintem érzékelhető eltérés (de attól is függ, pontosan hol laksz).

2021. júl. 1. 10:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
100%
Ez egy folyamatos dolog, tehát nem lesz egyik napról a másikra feltűnő. Én nagyjából augusztus közepétől szoktam észrevenni, hogy korábban sötétedik. Pl most is mindjárt este 9, de még bőven csak szürkület van. Az augusztus 20-ai tűzijátékkor ilyenkor már éjszakai korom sötét van.
2021. júl. 3. 20:58
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!