Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Faktoriális és kombináció...

Faktoriális és kombináció számítás nagyobb számokra?

Figyelt kérdés

Az elmúlt napokban abba a problémába ütköztem, hogy egy kombinatorikai feladat megoldásakor 10^17 elem közül 10^8 elemet kiválasztva kellene kombinációt képezni. Behelyettesítve a kombináció (nem "ciklusos", elnézést ha nem ez a szakszó) megszokott képletébe értelmetlen "megoldást" kapok. Ennek ellenére a wolfram alpha pl. képes kiszámolni egy egzakt számot, ami - szerintem - jól becsli a keresett értéket.


A kérdésem arra is irányul, hogy a numerikus számítások esetén a faktoriálisok hányadát számolják (és ott van valami trükk) vagy magát a kombinációt (valamilyen numerikus meggondolással) úgy, hogy átlendüljön ezen az analitikus elhanyagoláson.


Előre is köszönöm a válaszokat!



2021. jún. 25. 00:44
 1/4 2*Sü ***** válasza:

Linkekkel válaszolok, mert ami ott le van írva, annyit tudok én is csak hozzátenni a kérdéshez:


[link]

[link] #Z%C3%A1rt_k%C3%B6zel%C3%ADt%C3%A9sek

2021. jún. 25. 01:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
100%

A Stirling-formula csak csak egy becslést ad a faktoriális értékére, numerikusan nagyobb finomsággal számolva se ad jobb közelítő értéket.


A faktoriális függvény számítható nem csak egész számokon, sőt nem csak valós számokon, komplex számokon is, a negatív egészeket elszámítva. A Γ függvényt felhasználva Γ(x+1) = x!.

Az x szám faktoriálisa 0-tól végtelenig határozott integrál t^x*e^-t dt, ebből kiszámítható ez az integrál ahol a Γ integrálja van : [link]

Numerikusan számítható nagy számokra is, a közelítést lehet növelni a számítási idő rovására, vagy a pontatlanság a nagyobb de gyorsabb.

2021. jún. 25. 12:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
2021. jún. 25. 12:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat!


A Stirling-formuláról már ugyan hallottam, de csak a logaritmus alakjában találkoztam vele (stat. TD.) és ebben az esetben megmaradt az elhanyagolás problémája, így elvetettem. Azt hiszem utána kellett volna járnom az eredetének.

2021. jún. 26. 02:39

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!